Mustafa Akkad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
17.17, 25 Kasım 2020 tarihinde Victor Trevor (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24084142 numaralı sürüm (→‎Hayatı: düzeltme)
Mustafa Akkad
Mustafa Akkad.jpg
Doğum 1 Temmuz 1930
Halep, Suriye
Ölüm 11 Kasım 2005 (75 yaşında)
Amman, Ürdün
Meslek Yönetmen, yapımcı
Etkin yıllar 1976-2005
Çocuk(lar) 4

Mustafa Akkad (Moustapha Akkad) (1 Temmuz 1930, Halep - 11 Kasım 2005, Amman), Suriye asıllı Amerikalı yönetmen.

Hayatı

19 yaşında Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'nde (UCLA) tiyatro eğitimi almak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne gitmiş, Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde (USC) lisans yapmıştır. Amerikalı yönetmenlerden (Amerika Yerlisi) Sam Peckinpah'ın yanında yetişmiştir.

Çağrı ve Çöl Aslanı Ömer Muhtar filmlerinin yönetmeni, Halloween filmlerinin yapımcısıdır. Mustafa Akkad sekiz tane olan Cadılar Bayramı (Halloween) filmlerinin yapımcısı idi. Bu nedenle kendisine "Cadılar Bayramı filmlerinin büyükbabası" lakabı verilmiştir.

En tanınmış filmi olan Çağrı eşzamanlı olarak, biri Batılı seyircilere hitap edecek şekilde (başrollerde Hz.Hamza'yı canlandıran Anthony Quinn ve Ebu Süfyan'ın karısı Hind'i canlandıran Irene Papas olmak üzere), diğeri de Arap ve Müslüman dünyasına hitap edecek şekilde, ve Ar Risâlah adı altında çekilmiştir. 'Doğu' sürümünde Hind rolünü Muna Vasıf (Mouna Wasef), Ebu Sufyan'ı Abdula Gayth canlandırmış, Hamza, Bilâl ve Zeyd rolleri anlatım içinde çok daha kısa görünümlere indirgenmiştir.

Çağrı gibi, ağırlıklı olarak Libya devleti tarafından finanse edilen ve bu ülke halkının 1920-1930'larda Ömer Muhtar önderliğinde İtalyan sömürgeciliği'ne karşı mücadelesini konu eden Çöl Aslanı Ömer Muhtar etkileyici savaş sahneleri ile dikkati çekmiştir.

Mustafa Akkad hayatının son on yılını Selahaddin Eyyubî'nin hayatını konu edecek bir film için sponsor arayarak geçirmiştir. Bu film için İstanbul Büyükçekmece'de bir set kurmuş ancak sponsor bulamadığı için ABD'ye dönmüştür.

9 Kasım 2005'te Ürdün'ün başkenti Amman'da, Sacide er-Rişavi'nin planlayıcısı olduğu ve Irak el-Kaidesi tarafından gerçekleştirilen üç uluslararası otele düzenlenen intihar saldırılarında yaralanmış, 11 Kasım günü ise ölmüştür. Kızı Rima da aynı saldırılarda ölmüştür. Hayatını kaybetmeden önce Selahaddin Eyyubi hakkında geniş kapsamlı bir film çekmeyi planlıyordu.

Filmleri

Dış bağlantılar