Mukje Anlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
14.24, 5 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24275826 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Toplantı sırasında bir resim

Mukje Anlaşması, 2 Ağustos 1943 tarihinde adı Mukje olan bir Arnavut köyünde yapılan anlaşma. Müttefik Devletler, İtalyan kuvvetleri geri çekilirken komünistler'in duruma hakim olmasından rahatsızdı. Bu yüzden Arnavutluk'ta bulunan İngiliz ajanlar Ağustos 26 Temmuz 1943'te, Komünistler ile milliyetçi hareket olan Balli Kombëtar'ı bir araya getirdi. Amaç II. Dünya Savaşı sonrasında kurulacak Arnavut devleti'nin hangi temeler üzerine kurulacağını tartışmaktı.

Müttefik Devletler, liderleri ikna ederek Mukje Anlaşması'nı imzalatırdı. Ancak Kosova konusu muğlakta kaldı. Kosova, İtalya ile Arnavutluk'un işgali altındaydı. İtalyanlar buradan geri çekildiğinde burası tamamiyle Arnavutluk'a kaldı. Burada bulunan delegeler plebisit yapılmasına karar verdiler. Ancak Yugoslav Komünist hareketinin lideri Tito Kosova'yı isteyince Arnavut Komünistler burayı Yugoslavya'ya bırakmak istedi. Milliyetçiler ise bunu redederek komünistler'i vatan haini olduklarını belirtiler. Hatta bununla kalmayıp "Tito'nun köpekleri" diye bağırdılar. Bu uyuşmazlık anlaşmayı bozdu. Daha sonra milliyetçiler Komünistler'e saldırdı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Robert Elsie: Historical dictionary of Albania. (=European historical dictionaries. 42). Lanham 2004. ISBN 0-8108-4872-4
  • Uran Butka: Mukja. Shans i bashkimit peng i tradhtisë. Tiranë 1998.