Mersa Matruh Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
04.42, 12 Eylül 2020 tarihinde Mavrikant Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23204132 numaralı sürüm (Kaynaksız şablonuna tarih eklendi. Kaynak)
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Mersa Matruh Muharebesi
II. Dünya Savaşı Kuzey Afrika Cephesi
Tarih26 Haziran 1942
Bölge
Sonuç Mihver zaferi
Taraflar
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Britanya Hindistanı Britanya Hindistanı
Nazi Almanyası Almanya
İtalya Krallığı İtalya
Komutanlar ve liderler
Birleşik Krallık Archibald Wavell
Birleşik Krallık Noel Beresford-Peirse
Birleşik Krallık Arthur Tedder
Nazi Almanyası Erwin Rommel
Güçler
20.000+ piyade
~190 tank
98 avcı uçağı
105 bombardıman uçağı
13.200 piyade
~196 tank
130 avcı uçağı
84 bombardıman uçağı
Kayıplar
969 kişi
91 tank
36 uçak
887 kişi
12 tank
10 uçak

Mersa Matruh Muharebesi, II. Dünya Savaşı'nın Kuzey Afrika Cephesi'nde, Mihver güçleri ile Birleşik Krallık 8. Ordu'su arasında 26 Haziran 1942 tarihinde gerçekleşen muharebedir.

Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazala Muharebesi'ndeki yenilginin ardından 8. Ordu'nun geri çekilmesinde, Sallum-Halfaya Geçidi hattında mevzilenmek kararı verilmişti. 8. Ordu komutanı General Ritche, 21 Haziran 1942 tarihinde Tobruk'un düştüğü haberini alınca, zaman kazanmak açısından daha gerideki Mersa Matruh hattına çekilmeye karar vermiştir. 25 Haziran tarihinde üst komutanı General Auchinleck, General Ritche'i görevden alarak 8. Ordu'nun komutasını kendi uhdesine almış ve daha gerideki El Alameyn mevzilerine çekilmeye karar vermişti. Ancak Erwin Rommel'in hızı, Mersa Matruh'tan çekilmeye fırsat vermemiş, Birleşik Krallık kuvvetleri bu mevzilerde savaşı kabul etmek durumunda kalmışlardır.

Mersa Matruh mevzilerini General Holmes’in komutasındaki 10. Kolordu ile General Gott’un 13. Kolordusu savunmak durumundadır. İki kolordu arasında 15 km.lik mayın sahası vardır.

Rommel, 26 Haziran 1942 günü öğleden sonra Mersa Matruh istihkamına karşı saldırıya geçmiştir. İtalyan Ariete ve Trieste tümenleri ile 15. Panzer Tümeni İngiliz mevzilerine cephe taarruzu başlatarak 10. ve 13. İngiliz kolordularını sabitlerken Rommel’in eksik kadrolu 90. Hafif Tümen’i ile 21. Panzer Tümeni iki koldan aradaki mayınlı araziye dalmışlardır. 90. Hafif Tümen’in ilerleme hattı daha sığ bir mayın alanıdır ve daha hızlı ilerleyebilmişlerdir. 21. Panzer Tümeni ise daha yavaş ilerlemişti ve mayınlı sahayı geçince keskin bir dönüş yaparak Yeni Zelanda Tümeni’ne taarruz etti. Uğradığı kayıplara rağmen bu tümen dağılmamıştır ama çekilme hattı kesilmiştir.

Cephe taarruzunda bulunan 15. Panzer Tümeni, İngiliz tanklarınca engellendi ve belirgin bir ilerleme sağlayamadı. Buna karşın 21. Panzer Tümeni’nin derinlemesine geri hatlara ilerlemesi her iki İngiliz kolordusunu zor duruma düşürmüştür. Her iki kolordu da geri çekilmeye başladılar ama çok kısa sürede bu çekilme bir bozguna dönüştü. Üstelik her iki kolordu da diğerinin geri çekilmekte olduğunu bilmiyordu. İngiliz birliklerinin üçte ikisi izleyen gecenin karanlığında çemberden çıkmışlardır. Güneyde Yeni Zelanda Tümeni motorize bir tümendir ve İngiliz hava kuvvetlerinde belirgin bir biçimde destek almıştır. Ancak kuzeyde Hint ve Güney Afrika tümenlerinin bu olanakları yoktur. Tüm kadrosuyla, ellerine ne geçtiyse onunla savaşarak gece boyunca çekilmişlerdir.