Masaj

Vikipedi, özgür ansiklopedi
12.08, 5 Şubat 2021 tarihinde ToprakBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24791462 numaralı sürüm (düzenlemeler ve imla)
Masaj (video)

Masaj vücudun yumuşak dokularının manipülasyonudur. Masaj teknikleri genellikle eller, parmaklar, dirsekler, dizler, önkollar, ayaklar veya bir cihazla uygulanır. Masajın amacı genellikle vücut stresi veya ağrılarının tedavisine yöneliktir. Avrupa ülkelerinde profesyonel olarak masaj yaptırmak üzere eğitilmiş bir kişi geleneksel olarak masör (erkek) veya masöz (kadın) olarak bilinir. Amerika Birleşik Devletleri'nde bu kişilere "Lisanslı Masaj Terapisti" olarak sertifikalı ve lisanslı olmaları gerektiğinden genellikle masaj terapistleri denir.

Profesyonel ortamlarda kişiye masaj masası üzerinde uzanırken, masaj koltuğu nda otururken veya yerde minder üzerinde uzanırken masaj yapılır. Masaj sektöründe İsveç usulü, derin doku, yapısal entegrasyon, tetik noktası, elle lenfatik drenaj, spor masajı, Tay masajı ve tıbbi masaj dahil ancak bunlarla sınırlı olmayan birçok farklı yöntem vardır.

Etimoloji

Kelime Fransızca "masaj" "yoğurma sürtünmesi" ve bu da Arapça "dokunmak, hissetmek" anlamına gelen مَسَّ massa kelimesinden gelir.[1]

Diğerleri ise Portekizce "amassar" "yoğurmak"dan[2], Latince: massa dan "kitle, hamur" ", Yunanca μάσσω (massō) "işlemek,dokunmak, ellerle çalışmak, hamur yoğurmak" anlamına geldiğini iddia ederler.[3] Ayrım olarak masaj için eski Yunanca kelime anatripsis[4], Latince ise frictio.[5] idi.

Kaynakça

  1. ^ "Definition of MASSAGE". www.merriam-webster.com. 
    "the definition of massage". www.dictionary.com. 
    Company, Houghton Mifflin Harcourt Publishing. "The American Heritage Dictionary entry: massage". www.ahdictionary.com. 
  2. ^ "Online Etymology Dictionary, massage". Etymonline.com. Erişim tarihi: 26 Şubat 2013. 
  3. ^ μάσσω, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
  4. ^ Calvert R (1 Nisan 2002). The History of Massage: An Illustrated Survey from Around the World. Healing Arts Press. 
  5. ^ Iorio, Silvia; Gazzaniga, Valentina; Marinozz i, Silvia (30 Ağustos 2018). "Healing bodies: the ancient origins of massages and Roman practices". Medicina Historica. 2 (2): 58-62.