Marie Antoinette (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.00, 2 Ocak 2021 tarihinde YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24537500 numaralı sürüm (Ulam eklendi)
Marie Antoinette
Yönetmen Sofia Coppola
Yapımcı Francis Ford Coppola
Senarist Sofia Coppola (senaryo)
Antonia Fraser (kitap)
Oyuncular Kirsten Dunst
Jason Schwartzman
Judy Davis
Rip Torn
Rose Byrne
Asia Argento
Marianne Faithfull
Molly Shannon
Steve Coogan, Clementine Poidatz
Müzik Air
Jean-Philippe Rameau
Görüntü yönetmeni Lance Acord
Kurgu Sarah Flack
Dağıtıcı Columbia Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, Biyografi
Renk Renkli
Yapım yılı 2006, ABD
Çıkış tarih(ler)i 24 Mayıs 2006
Süre 123 dakika
Dil İngilizce
Bütçe $40.000.000
Hasılat $60.917.189

Marie Antoinette, 2006 yılı yapımı, en iyi kostüm dalında Akademi ödülüne (Oscar) uzanmış olan film.

Konusu

Film Avusturya arşidüşeslerinden Marie Antoinette'nin Fransa ile bir açıdan ittifak kurma amacı ile, tahtın varisi XVI. Louis ile evlenmek üzere yola çıkması ile başlar. Avusturya-Fransa sınırındaki bir bölgede karşılaşan çift ve görevliler yapılan ufak bir törenin ardından Versailles Sarayı'na doğru yola çıkarlar.

Henüz çocuk denebilecek yaşda olan Marie Antoinette burada Fransız aristokrasisi ve davranışları ile bir bakıma şaşkınlığa uğrar. Sabahları olan giyinme olayındaki kalabalık, bir tören havasında geçen yemek seansları, saray halkının davranışları onu etkiler. Bu arada kayınpederi kral XV. Louis'in metresi Madame du Barry ile de karşılaşır. Soylu olmayan ve saraya sonradan giren bu kadın saray eşrafınca da pek sevilmemektedir. Marie'de ona karşı mesafeli durur. Tahtın varisinin değişmemesi için bir an önce çocuk sahibi olma gereği Marie Antoinette'ye sık sık annesi Marie Theresa tarafından hatırlatılmakta hatta zorlanmaktadır. Ancak XVI. Louis ona her nedens hiç el sürmemektedir. Bu çevrede onun erkeklere ilgisi olduğu şeklinde de dedikodulara yol açmaktadır. Sarayın cafcaflı hayatına alışan Marie Antoinette bir baloda İsveç kontu ile tanışır. Ancak görüşmeleri bu noktada mümkün olmaz.

Çocuk konusunda zorlamalar bir süre sonra neticesini verir ve bir kız çocuk dünyaya getirir. Bu dönemde kendini kızına ve eşinin hediye ettiği çiftlik hayatına veren Marie sarayın çılgın yaşamından uzaklaşır. Bu arada XV. Louis ölmüş ve XVI. Louis tahta geçmiştir. Madame du Barry'de saraydan uzaklaştırılmışdır. Artık kraliçe Marie Antoinette'dir. Fransanın ekonomik zorluklarına karşın ülke Amerika'ya yardım gönderir. Zira bu konuda İngiltere ile bir çekişme halindedirler. Ancak iyice bozulan ekonomi nedeni ile Marie sarayın mücevher tüketimini azaltma yönünde ufak kararlar alır. Bu dönemde halkın dilinde dolaşan "ekmek bulamazlarsa pasta yesinler" sözünün ise bir dedikodudan ibaret olduğunu, kendisinin böyle bir şey söylemediğini ifade eder.

Amerikalı askerler için düzenlenen bir baloda yeniden İsveç kontu ile karşılaşan Marie Antoinette onunla bir gönül ilişkisine girer lakin kontun Amerika'ya dönmesi ile bu son bulur.

Marie Antoinette'nin bir de erkek çocuk dünyaya getirmesi sonrası ülkede huzursuluk artmıştır. Yazlık saraydaa iken Bastille kalesi basılır ve halk isyanı başlar. Öfkeli kalabalıkla karşılaşan kraliçe daha sonra arabaya binerler ve Versailles sarayından ayrılırken film nihayete erer.

Dış bağlantılar