İçeriğe atla

Malnütrisyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
10.05, 5 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24264330 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Malnütrisyon
Turuncu şerit - malnutrisyon için farkındalık şeridi
UzmanlıkEndokrinoloji, Yoğun bakım, beslenme Bunu Vikiveri'de düzenleyin
ABD Kara Kuvvetleri tıbbi takımı tarafından tedavi edilen 18 aylık ve 6,4 kilo ağırlığındaki malnütrisyonlu Afgan çocuğu (Paktiya, Afganistan, 7 Aralık 2007).

Malnütrisyon veya malnutrisyon, beslenmenin içerik veya miktar açısından yetersiz olması sonucunda, vücudun gereksinimlerine karşın, sağlanan enerji ve besin öğelerinin yetersiz kalmasından kaynaklanan klinik durum. Günlük enerji ihtiyacı, yaş, cinsiyet, beden ebadı ve fiziksel aktiviteye bağlı olarak değişiklik gösterir.

Gıda tüketiminin metabolik hızı karşılamayamaması durumunda endojen enerji kaynaklarının yıkımı ile ortaya çıkan klinik durum olan malnütrisyon, iki şekilde meydana gelebilir:

  1. Gıda tüketimi normal, hasta hipermetabolik
  2. Metabolik hız normal, yetersiz gıda alımı

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, çocuk ölümlerinin %55'inde malnütrisyonun katkısı vardır.[1]

Beslenmenin değerlendirilmesinde; antropometrik parametreler, beden kitle indeksi (BKİ, BMI), biyokimyasal değerler ve klinik değerlendirme (SGD) kullanılır.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ Özen H. Malnutrisyon ve Beslenme. The Journal of Current Pediatrics. Cilt:3 Sayı : 1 Mart 2005 Tam metin 17 Ocak 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Türkçe)

Dış bağlantılar

Sınıflandırma
Dış kaynaklar