Little Mix

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Justinianus (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18.15, 26 Ocak 2021 tarihli sürüm (Gerekçe: + nedensiz içerik silinmesi)
Little Mix
Genel bilgiler
Başladığı yer İngiltere
Tarzlar Pop,R&B, Hip-Hop, rock
Etkin yıllar 2011-günümüz
Müzik şirketi Syco, Columbia
Resmî site www.little-mix.com
Üyeler Perrie Edwards
Jesy Nelson
Leigh-Anne Pinnock
Jade Thirlwall
Perrie Louise Edwards

Little Mix, eski adıyla Rhythmix, İngiliz 4 genç kızdan oluşmaktadır. Üyeleri; Perrie Edwards, Jesy Nelson, Leigh-Anne Pinnock ve Jade Thirlwall'dır. Grup üyeleri yarışmaya başta solo olarak katılmış fakat Bootcamp (Acemi Kampı) aşamasında başarı sağlayamamışlardır. Jüri üyelerinden Kelly Rowland, seçmelerde tüm grup üyelerine onları bir kız grubunda görmek istediğini söylemiş ve kızlar solo olarak başarısız olunca yarışmaya grup olarak devam etmelerini önermiştir. Yarışmanın ilk üç haftası ' Rhytmix ' adıyla yarışan grup, 4. haftada isimlerini 'Little Mix' olarak değiştirmiştir. Kızlar yarışma esnasında Jessie J'in davetiyle bir konserinde şarkıcıya eşlik etmişler ve çeşitli galalara katılıp performans sergilemişlerdir. Grup X Factor yarışmasının 8. sezonuna katılmış ve finalde Marcus Collins'in şarkısını söyleyerek birinci olmuşlardır. Grup XFactor tarihinde 1. olan ilk gruptur. Yarışmadan sonra Cannonball'ı coverlayarak ilk single parçalarını yayınladılar. Grup yarışma sırasındayken N-Dubz grubundan Tulisa Contostavlos onlara bir nevi antrenörlük yapıyordu.

Grup ilk albümlerini 2012 Kasım ayında DNA adı altında yayınladı. "Wings" adını verdikleri şarkıları 25 Temmuz 2012'de, albümle aynı ismi taşıyan teklileri ise 19 Ekim 2012 tarihinde yayınlandı. Devamında "Change Your Life" 31 Ocak 2013 tarihinde, Missy Elliott ile birlikte söyledikleri "How Ya Doin'?" 4 Nisan 2013 tarihinde çıkmıştır.Albüm Billboard Hot 200 Listesine #4 numaradan giriş yaptı.'Wings' #79'dan Billboard Hot 100 listesine giriş yaptı.

2. albüm olan Salute Kasım 2013'te yayınlandı. Little Mix grubu ayrıca 'Sports Relief' için 'Word Up' şarkısını coverlayarak Liberya için 57 milyon dolar bağışta bulunmuştur. Salute albümü Billboard Hot 200 listesine #6 numaradan giriş yaptı.

2015 yılının Kasım ayında 3. albümleri olan Get Weird yayınlandı. Neredeyse 1,5 milyon satış yaptı ve son 10 yılın en çok satan 'BATILI KIZ GRUBU' albümü oldu.Albüm Hot 200 Listesine #13 numaradan giriş yaptı.Albümün çıkış şarkısı olan 'Black Magic' , Billboard Hot 100 listesine #67 numaradan giriş yaptı.Dünya çapında 7,2 milyondan fazla sattı ve 1 milyardan fazla stream topladı.'Secret Love Song' şarkıları Filipinler'de büyük bir ilgi gördü ve Filipinler'de en çok satış yapan kız grubu şarkısı oldu.

Kızların 4. albümü olan Glory Days 2016 Kasım'da yayınlanmasıyla 5 ayda dünya çapında 1 milyon sattı.Albüm dünya çapında 3,6 milyon satış gerçekleştirerek son 10 yılın en çok satan kız grubu albümü olmuştur. Glory Days albümleri Billboard Hot 200 Listesine #25'ten girdi.Çıkış teklisi olan 'Shout Out To My Ex' dünya çapında 7 milyondan fazla satış yaptı, Billboard Hot 100 Listesine #69'dan girdi ve bir BRIT kazandı.Glory Days,Spotify'da en çok akış alan kız grubu albümüdür.

Kızların 5. stüdyo albümü olan LM5,16 Kasım 2019 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Billboard Hot 200 Listesine #40 numaradan giriş yaptı.Albüm dünya çapında 1 milyondan fazla satış yaptı. Çıkış teklisi olan 'Woman Like Me', dünya çapında 4,6 milyondan fazla satmıştır.Grup bu şarkısı ile 2019 BRIT Ödülleri'nde bir BRIT kazanmıştır.Woman Like Me İtunes Worldwide'te #1 olmuştur.Little Mix,Apple Music'te #1 olabilen tek kız grubudur (Woman Like Me ve LM5)

Little Mix, tüm albümleri 500.000 saf satışa ulaşan tek kız grubudur. Little Mix, Destiny's Child ve The Pussycat Dolls'un Billboard Hot 200 rekorunu kıran tek kız grubu oldu.The Pussycat Dolls ile albümleri 1 milyon saf satış gerçekleştiren tek kız gruplarıdır.Tarihte en çok sertifikaya sahip kız grubudur.Grup, tarihte 2 milyondan fazla bilet satan tek kız grubudur. Spotify'da en çok stream toplayan kız grubudur.Günümüzün en zengin kız grubudur.Günümüzde en çok satan kız grubudur.Japonya VMAS'ta adaylık alan ilk batılı kız grubudur.

Üyeler

Perrie Louise Edwards (d. 10 Temmuz 1993) South Shields, bir İngiltere vatandaşıdır. Annesinin adı Debbie'dir. Jonnie adında ise bir ağabeyi vardır. Caitlin isminde kendinden 7 yaş küçük üvey kardeşi vardır. Yarışmaya Alanis Morissette'in "You Oughta Know" şarkısıyla katılmıştır. Alex Oxlade-Chamberlain isimli İngiliz futbolcuyla 2017 yılından beri mutlu bir ilişki sürüyor.30 yaş altı yüksek notada en uzun kalan sanatçı rekoruna sahiptir.

Jessica Louise Nelson (d.14 Haziran 1991) Romford,Londralı bir sanatçıdır. Annesinin adı Janice'tir. Jonathan ve Joseph adında iki erkek kardeşi vardır. Yarışmaya Jazmine Sullivan'in "Bust Your Windows" şarkısıyla katılmıştır. Chris Hughes ile ilişki yaşamıştır.

Leigh-Anne Pinnock

Leigh-Anne Pinnock

Leigh-Anne Pinnock (d.4 Ekim 1991) High Wycombe, Buckinghamshirelidir. Annesinin adı Deborah'dır. Anne ve babası 2009 yılında boşanmıştır. Sarah ve Sian-Louise adında iki kız kardeşi vardır. Yarışmaya Rihanna'nın Only Girl şarkısı ile katılmıştır. Leigh şu an Andre Gray isimli bir İngiliz futbolcuyla nişanlıdır.

Jade Thirlwall

Jade Amelia Thirlwall (d.26 Aralık 1992) South Shields,Tyne and Wearlıdır. Annesi Norma ve erkek kardeşi Karl ile büyümüştü.Şu an ilişkisi yok. İdol aldığı kişi ünlü şarkıcı Beyoncé'dir.Kaynakça