Kuzey Vargın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
09.45, 31 Aralık 2020 tarihinde LostMyMind (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24519204 numaralı sürüm (Gerekçe: + yapıcı olmayan değişiklik)
Kuzey Vargın
Doğum 15 Haziran 1940(1940-06-15)
İstanbul, Türkiye
Ölüm 13 Ağustos 2017 (77 yaşında)
Muğla, Türkiye
Meslek Oyuncu
Etkin yıllar 1965-2017
Evlilik
Feraye Işıl
(e. 1972; b. 1982)

Mücella Vargın
(e. 1984; ö. 2017)

Kuzey Vargın (d. 15 Haziran 1940, İstanbul - ö. 13 Ağustos 2017, Muğla), Türk sinema oyuncusu.

Yeşilçam'da 1960'lı yıllarda jön olarak başladığı kariyerini ilerleyen dönemde ağırlıklı olarak kötü adamların oluşturduğu karakter rolleri ile sürdürmüştür. Kariyerinin ilk döneminde 1965 yapımı Yasak Sokaklar, Çılgın Gençlik, Ağlayan Kadın gibi filmlerde rol almıştır. Televizyonda sık gösterilen eserlerden Bir Dağ Masalı filminde Lale'yi aldatan nişanlısı Ekrem, Seni Sevmek Kaderim filminde entrikacı Bülent vs. rollerini oynamıştır. Sert bir yüz ifadesine sahiptir, bunun sayesinde karakter oyuncusu olmuştur. Eski jön günleri geride kalmış olsa da Türk sineması yepyeni karakter kazanmıştır. Kartal Tibet’den sonra Karaoğlan'ı canlandırmıştır. Suat Yalaz tarafından çekilen Karaoğlan filmlerinin sonuncusunda yer almıştır. Türk sinemasında 'Yerli James Dean' olarak da bilinir. Oyunculuğunun yanı sıra zaman zaman şarkıcılıkta yapmıştır.

Kariyerinin zirvesindeyken 16 Ekim 1972'de o zamana dek yakın arkadaşı olan Salih Güney'i bir kavga sırasında Güney'i; boynundan, göğsünden ve karın boşluğundan yaralar. Ahmet Mekin Kuzey'i güçlükle tutar. Güney ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılır. Vargın, Adam öldürmeye tam teşebbüsten Sağmalcılar Cezaevinde yargılanır. Hakkında 36 yıl hapis cezası istenmiştir. Güney'e saldırmasının sebebinin kendisine küfrettiğini ve kafa attığını söyler. Cezaevinde 18 yatan Vargın kefaletle serbest bırakılır. 5 liralık kefaleti Müzeyyen Senar'ın kızı Feraye öder. 74'te ilan edilen genel bir af sayesinde tamamen özgür kalır. Aynı yıl Feraye ile New York'a gider. Feraye ile sekiz sene evli kalırlar. Cebinde 500 dolarla ABD’ne gittiğinde, başlangıçta gökdelenlerin camını silme işine yeltenir, lakin yükseklik korkusu nedeniyle bu işi bırakıp bir bijuteri fabrikasında cilacılık yapar. Daha sonra bir benzin istasyonu açacak kazanca ulaşır. 10 yıl kadar kaldığı bu ülkede, benzin istasyonlarının sayısını 4’e kadar da çıkarır. Daha sonra Türkiye’ye döner. Yeniden Türk sinema oyunculuğuna başladı. Türkiye’ye döndüğünde tanıştığı Mücella Hanım’la 25 gün içinde evlendi ve Amerika macerasını bitirmiş olur.

Ezel dizisinde 2010-11 yılları arasında "Necmi" karakterini canlandırdi.

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde "Adil Eşrefoğlu" karakteri ile İhtiyarlar Heyeti Başkanı rolünü oynamıştır. Dizide Doğu Eşrefoğlu'nun kardeşidir.

Yüksek tansiyona bağlı yaşadığı rahatsızlık nedeniyle Muğla'nın Marmaris ilçesinde özel bir hastanede tedavi gören Vargın daha sonra böbrek yetmezliği teşhisi ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Bir buçuk ay yoğun bakımda tedavi gören Vargın 13 Ağustos 2017'de 77 yaşında öldü.[1] Levent Camii'nde kılınan cenaze namazıyla Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Kaynakça

  1. ^ "Ünlü sanatçı Kuzey Vargın hayatını kaybetti". Haberturk.com. 13 Ağustos 2017. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2017. 

Dış bağlantılar