Kuzey Brabant

Koordinatlar: 51°41′21″K 05°18′11″D / 51.68917°K 5.30306°D / 51.68917; 5.30306
Vikipedi, özgür ansiklopedi
11.37, 8 Aralık 2020 tarihinde Wwikix (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24369761 numaralı sürüm (update)
Kuzey Brabant
Noord-Brabant
Kuzey Brabant bayrağı
Bayrak
Kuzey Brabant arması
Arma
Noord-Brabant in the Netherlands.svg
Ülke Hollanda
İdare
 • Kral vekili Ina Adema (VVD)
Yüzölçümü
 • Toplam 4.919 km² (1.899 mil²)
Nüfus
 (2017)
 • Toplam 2.513.700
Resmî site
brabant.nl
Kuzey Brabant

Kuzey Brabant (Felemenkçe: Noord-Brabant), Hollanda'nın güneyindeki, Belçika ile sınırı bulunan illerinden birisidir. İlin başşehri 's-Hertogenbosch'dur.

Coğrafi konum

Batısında Zelanda ili, kuzeybatısında Güney Hollanda ili, kuzeydoğusunda Gelderland ili, doğusunda Limburg ili ve güneyde ise Belçika ile sınırlıdır.

Kuzey Brabant'ın yüzölçümü 5082 km² olup, yüzölçüm itibarıyla Hollanda'nın Gelderland ilinden sonra ikinci büyük ilidir.

Hollanda ülkesinin çoğunluk arazileri gibi Kuzey Brabant ili de düzlük araziler le kaplıdır, ama denize yakın yerlerdeki arazilerden farklı olarak Kuzey Brabant'ta arazi yüzeyi tümüyle deniz seviyesi üstündedir. Bu nedenle, daha alçak Hollanda arazilerine kıyasla, Kuzey Brabant'ta çok sayıda kanal bulunmaz. İlin nüfusunun çoğunluğu kentsel alanlarda yaşamaktadırlar. İlde bulunan toprakların çoğu tarım arazisi kullanılmakta ve ilde birçok kırsal köy ve çiftlik bulunmaktadır. Bu kırsal alanlarda orman ve korular, tarımsal olarak işletilemeyen bozkırlar ve kumsal alanlar da bulunmaktadır.

İlin kuzeyindeki sınır "Meuse Nehri"'dir. Bu nehrin güneyinde bir ıslak delta arazisi konumlu ve bir milli doğa parkı olan "Biesbosch" bulunmaktadır.

Demografi

Kuzey Brabant'ın nüfusu (Mart 2012 tahmini itibarıyla) 2.453.936 kişidir.

Şehirler

İlin başşehri 's-Hertogenbosch olmakla beraber fakat ilin en büyük şehri Eindhoven'dir. Diğer önemli şehirler ise Tilburg, Breda, ve Helmond'dur.

Belediyeler

Kuzey Brabant ili 62 belediyeye (Felemenkçe: gemeente) bölünmüştür:

Ekonomi

Kuzey Brabant için tarım (tahıl ve şeker pancarı), sanayi (otomotif sanayii, tekstil ve elektronik eşya) ve hizmet sektörü en önemli iş sektörleridir. Kuzey Brabant il idaresi ile birlikte büyük şehir yerel idareleri iş birliği ile BrabantStad şehirler ağı kurulmuştur. Bu organizasyonun amacı Kuzey Brabant bölgesini Avrupa arenasında önemli bir bilim merkezi olarak ön plana çıkarmaktır. Nitekim özellikle Eindhoven kentinde ve civarında önemli teknoloji şirketleri ikamet etmektedir. Philips, ASML, TomTom bunlardan birkaçıdır.

20. yüzyılda turizm Kuzey Brabant ilinin önemli sektörlerinden biri olmuştur. İlin güzellikleri ile bilinen orman ve koruları ve ildeki şehirlerin turist çekici güzellikleri buna baş nedendir. İlin diğer bir turist çekici atraksiyonu, Kaatsheuvel'de bulunan ve Benelüks ülkelerindeki en büyük tema eğlence parkı olan "Efteling"'dir.

Eğitim

Eindhoven kentinde Einhoven Teknik Üniversitesi, Tilburg'ta ise, en önemlileri hukuk ve iktisadi ve idari bilimler fakülteleri olmak üzere, 5 fakülteli Tilburg Üniversitesi bulunmaktadır.

Kaynakça


Ayrıca bakınız

Diș bağlantılar