Kraken

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.43, 20 Ocak 2021 tarihli sürüm (Parametre güncelleme)
Kraken'in tasviri.

Kraken,[1] İskandinav kökenli efsanevi kalamar (ahtapot değil) deniz canavarıdır. Anlatılan efsanelere göre bir ada kadar büyük, bir gemiyi direk tepesine kadar uzanan kollarıyla devirebilen efsanevi deniz yaratığı. Yunan mitolojisinde de adı sıkça geçmektedir.[2]

Popüler kültürdeki yeri

Karayip Korsanları film serisinde yer alan Kraken, aynı zamanda mitolojik bir deniz yaratığı olup Davy Jones'un emri altındadır. Davy Jones menzil dışı düşmanlarına Kraken'i gönderir. Bir kafadan bacaklı olup, boyu yaklaşık 1400 metredir. Film serisinin üçüncü filminde (Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu), Davy Jones tarafından öldürülmüştür. Nedeni ise Davy Jones'un artık denizler üstünde hakimiyetinin kalmamasıdır. Öldürülmesi emrini Cutler Beckett vermiştir. Karayip Korsanları film serisi dışında bir başka Hollywood yapımı olan Titanların Savaşı filminde de yer almıştır. Bunun dışında Kraken benzeri bir deniz yaratığı Yeşilçam yapımı olan Tarkan: Viking Kanı adlı filmde de kullanılmıştır.

Kraken gerçek mi?

Filmlerde gösterildiği kadar olmasada kalamar kraken gerçektir. Antarktika’da 9 metre boyunda bir kalamar keşvedildi. Bu kalamara “dev kalamar ( Architeuthis ) denildi. Ayrıca dişi dev kalamarlar 13 metre boyuna ulaşabilir. Bazı bilim adamları denizlerde daha da büyük kalamarlar olduğunu iddia ediyor. Amerika Santa Morina’da kıyıya vuran 50 metrelik kalamar fotoğrafı ise sadece bir Photoshop[3].

Kaynakça

  1. ^ Oxford English Dictionary (Second bas.). Oxford, England: Oxford University Press. 1989. 
  2. ^ "kraken". The Free Online Dictionary. 18 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2020. 
  3. ^ "dünyanın en bütük kalamarı - Google'da Ara". www.google.com.tr. Erişim tarihi: 19 Ocak 2021.