Kangar Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
22.54, 7 Nisan 2020 tarihinde Tün (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 21997245 numaralı sürüm

Kangar Birliği, günümüzdeki Kazakistan Cumhuriyeti sınırları içerisinde Yedisu Bölgesi harici alanda kurulmuştur.Kangar ismi Orta Çağ Kazak,Özbek ve Karakalpak uluslarının parçası olan Kangly insanları için bir ortaçağ adıdır.Kangly 12. yüzyılın son M.Ö. 2. yüzyılda bilinen bir Türk kabilesidir. Kıpçak Kağanlığı'nın Bulgarları yenilgiye uğratmasının sonucunda Kangarlar Batı Kanadı Kıpçaklara saldırdı ve Kangarların Doğu Kanadı da kurulmuş oldu,Doğu Avrupa Kangar Devletinin(M.S.840-990) kurulmasıyla Kangarların başkenti Ulytau Dağlarına taşındı.

Etimoloji

Bugün etimolojistlerin Kangar ismi ile iki çıkarımı bulunmaktadır,Kang/Kang (Qang/Qang) Türkler için Baba,ilk ata ve , insan,adamlar anlamlarında Kanger'den geldiği düşünülmektedir. Bir diğer çıkarım ise Eski Türkçede Kangli sözcüğüdür,bu sözcüğün anlamı eski Türkçede Vagon,araçtır ve Kangly kabilesinin adı ile eşseslidir

Bağımsızlık

Çinliler Yedisu Bölgesini ele geçirdikten sonra,Kangar Kağanlığı bağımsız hale gelir .Sonrasında Güney Kazakistan ve Siri Derya topraklarında Çinlileri püskürtmeyi başarmışlardır.Siri Derya bölgesine özerklik vermişlerdir.Oğuz Türkleri Güney Kazakistan'da,Kimek Türkler İrtiş Nehrinde,Kumanlar Mugodyarda ve Kıpçaklar Kuzey Kazakistanda Kangarların boyunduruğu altına grmişlerdir.

7.Yüzyılın sonlarında Siri Derya şehirleri isyan edip Soğdiana halkları ile ittifak oluşturdurlar.İsyan başarılı oldu, ama Müslüman Arap orduları Soğdianaya güneyden saldırdılar.İsyanın etkisi azaldı ve Kangarlar Siri Derya şehirleri üzerinde kurdukları özerkliğe devam ettiler.

Birliğin çöküşü

8.Yüzyılın başlarında Oğuz Konfederasyonu ve Taşkent şehri Kangar'dan ayrıldı.Araplar ise Sığnaks,Hucend ve Yaş gibi Kangar şehirlerine baskınlarına devam ettiler.Araplar Sogdiana'yı ele geçirdikten sonra Siri Derya şehirlerine kadar tüm Kangar şehirlerine saldırdılar. Araplar Güney Kazakistan'ı ele geçirdiler bundan sonra Oğuzlar Siri Derya'ya kadar tüm Kangar şehirlerini ele geçirdiler.Sonra Oğuzlar Kimak Kağanlığı ile ittifak antlaşması imzaladı.Ağır saldırılar ve işgallere dayanamayan Kangar Birliği dağıldı.Kargarlar'ın Batı kolu, Peçeneklerin kontrolü altına girdi.Topraklarını geri alan Hazar Kağanlığı Doğu Avrupa'da Kangar Halefi bir devlet kurdu.Ve birlik dağılarak Hazar Kağanlığına bağlı küçük bir devlet halini aldı.[1][2][3][4][5][6][7]

Kaynakça

  1. ^ Marshall Cavendish Corporation (2006). Peoples of Western Asia. p. 364.
  2. ^ Bosworth, Clifford Edmund (2007). Historic Cities of the Islamic World. p. 280.
  3. ^ Borrero, Mauricio (2009). Russia: A Reference Guide from the Renaissance to the Present. p. 162.
  4. ^ Tolstoi V.P. Origin of the Karakalpak people//KSIE, Moscow, 1947. p.75
  5. ^ M.Zakiev, Origin of Türks and Tatars, p.361, Moscow, "Insan", 2002, ISBN 5-85840-317-4
  6. ^ P.Golubovsky, Pechenegs, Torks, and Polovetses before Tatar invasion, SPb, 1884. p.55, in L.Gumilev, Ancient Türks, Ch.20 (In Russian)
  7. ^ Constantine Porphyrogenitus, De Administrando Imperio