Kampüs ağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
10.48, 13 Ağustos 2017 tarihinde Laz (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18963624 numaralı sürüm (Cem Rize, Kampus ağı sayfasını Kampüs ağı sayfasına yönlendirme üzerinden taşıdı: Türkçe ismi)

Kampüs ağı (Campus Area Network), belirli bir coğrafi bölgeyle yerel ağların ara bağlantısının yapıldığı bilgisayar ağıdır. Bir kuruluş, devlet, üniversite gibi yerler, ağ ekipmanları (switch, router) ve iletim medyası (optik fiber,Cat5 vs.)'nın neredeyse tamamına sahiptirler. Üniversite kampüs ağında, ağ muhtemelen akademik binalar, üniversite kütüphanesi ve öğrenci yurtları gibi binaları kapsayan kampüs binalarına bağlıdır.

Üniversite Kampüsleri

Üniversitenin kampüs ağı idari binalar, akademik yapılar, üniversite kütüphaneleri, kampüs veya öğrenci merkezleri, yurt, spor salonları ve diğer dış yapıları, konferans merkezi , teknoloji merkezleri ve eğitim kurumları gibi kampüs binalarıyla bağlantılıdır.

Kurumsal Kampüsler

Üniversite ağından çok daha fazlası olduğunda, kurumsal kampüs ağı binaları bağlamak için hizmet vermektedir.Buna örnek olarak Googleplex ve Microsoft Kampüs, Apple Kampüs ağları gösterilebilir. Bu kampüs ağları yüksek hız ile birbirlerine bağlantılıdırlar.

Kaynakça