Kablonet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13.45, 2 Ocak 2021 tarihinde Urzicani (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24535718 numaralı sürüm (btk 2020 3. çeyrek verileri)
Kablonet
Eski ad(lar)Uydunet
Kuruluş1997
Genel merkezi,
Önemli kişilerCenk Şen
SahibiTürksat
Web sitesiturksatkablo.com.tr

Kablonet, ya da 2008-2016 yılları arasında kullandığı adıyla Uydunet, Türksat tarafından işletilip Türkiye'de 24 kentte Kablo TV şebekesi üzerinden hizmet veren bir internet servis sağlayıcısıdır. Kablonet'te doğrudan evlerdeki kablolu televizyon hattına takılan bir modem ile internet sağlanır. Modemler DOCSIS sistemine göredir. Bu nedenle sabit telefon hattına gerek olmadan da abone olunabilmektedir. Abone olabilmek için halihazırda KabloTV abonesi olunması gerekmektedir.

Kablonet'in hizmet verdiği 24 kent alfabetik sırayla Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bolu, Bursa, Denizli, Edirne, Eskişehir, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak'tır.

Tarihçe

KabloNET İletişim Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. adıyla 1997 yılında Türk Telekom ile yapılan sözleşme gereği Gelir Paylaşımı esaslı olarak kurulmuştur. KabloTV'nin Türk Telekom'un özelleştirilmesi sonrası Türk Telekom'dan ayrılarak Türksat'a bağlanmasıyla Kablonet'in işletmesi Türksat'a geçmiştir. 2008 yılında Türksat tarafından adı Uydunet olarak değiştirilmiştir.

Kasım 2016'da Uydunet adından Kablonet'e geri dönülmüştür. Turkcell Superonline ve Vodafone Net firmaları ile altyapı paylaşım protokolü imzalanmıştır.[1] Günümüzde Turkcell Superonline ve Vodafone Net firmaları kendi altyapılarının yanında Kablonet altyapısı üzerinden de internet servis sağlayıcılığı yapabilmektedir.

2019 Yılında Sikayetvar.com tarafından düzenlenen A.C.E Awards 2019 (Achievement in Customer Excellence) Mükemmel Müşteri Memnuniyeti Başarı Ödülleri kapsamında KabloTV ve Kablonet dijital yayın ve internet kategorilerinde 4.kez lider seçildi.

İnternet paketleri

10 Mbps'den 100 Mbps'e kadar olan kotalı/duran kotalı/akıllı sınırsız/sınırsız/simetrik hız seçenekleri vardır.[2] 10 Mbps sınırlı/sınırsız tarifeleri DOCSIS 2.0 modemler ile, 20 Mbps ile 100 Mbps arasındaki hızda olan tarifeleri DOCSIS 3.0 standartını destekleyen modemler ile verilebilmektedir. Simetrik internet bağlantı hizmeti de, altyapı uygun olduğu takdirde verilmektedir.[2]

Modem Gereksinimleri

 • Docsis 3.0 standartlarına uyumlu olmalıdır, EuroDocsis standartlarına sahip modemler Türksat Kablonet şebekesinde çalışmamaktadır.
 • Downstream tarafında en az 108Mhz - 1Ghz aralığını desteklemelidir.
 • Downstream’ de Full Band Capture çalışmalıdır.
 • Upstream frekansı en az 5-65 Mhz aralığını desteklemelidir.
 • Kablo arayüzü 75 Ω dişi F-konektör olmalıdır.
 • ANNEX-B Frekans Planı önyüklemeli olmalıdır.
 • PacketCable 1.x , NCS uyumlu olmalıdır bununla birlikte Türksat ses tarafı için herhangi bir çalışma garantisi vermemektedir.
 • Türksat dışarıdan temin edilen modemler için yazılım, konfigürasyon vb. destek konusunda da herhangi bir garanti vermemektedir.

Abone Sayısı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun verilerine göre Eylül 2020 itibarıyla 1.061.032 abonesi bulunmaktadır.[3]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

 1. ^ "Ortak Altyapı Protokolü". 24 Mayıs 2018. 8 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2018. 
 2. ^ a b Kablo Simetrik İnternet
 3. ^ 2020 3. çeyrek raporu sayfa 88

Dış bağlantılar