Kızılca göleti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mavrikant Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 05.05, 12 Eylül 2020 tarihli sürüm (Kaynaksız şablonuna tarih eklendi. Kaynak)
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)

Kızılca göleti Ankara'nın Çubuk ilçesinde bulunan içme kullanma ve sulama amaçlı inşa edilmiş alanı 40 ha (brüt) olan bir gölettir. Ortakuyu deresi ve gölet alanına düşen yağışlarla beslenmektedir. Depolama hacmi 0,448 hm³ ve aktif hacim 0,372 hm³ tür. Ölü hacim 0,076 hm³ ve yükseklik talvegden 9 m yükseklik temelden 11,5 m dir. Sulama alanı 40 ha (brüt)dır. Ortalama derinliği 1–2 m olan göletin en derin yeri 4 m dir. Gölün yakınında gölete adını veren kızılca köyü bulunmaktadır. Çubuk merkezine 10 km uzaklıktaki gölete toplu ulaşım araçları çalışmadığı için ulaşım araba ile olmaktadır.

1967 yılında içme kullanma ve sulama amaçlı inşa edilmiş bir gölettir. Gölette yakın zamanda balıklandırma çalışması yapılmış olup bol miktarda Sazan balığı, Yayın balığı, Kadife balığı, Gümüş balığı ve Kerevit vardır. Göletin etrafı çam ağaçları ve yeşil alanlarla kaplıdır.

Kızılca göleti 2009 yılında en yüksek su seviyesine ulaşmıştır. Daha sonra buharlaşma ve sulama amaçlı su kullanımından dolayı su seviyesi düşmüştür. Kızılca göletinde en çok görülen kuş türleri sakarmeke, yeşilbaş, elmabaş patka, dikkuyruk, Macar ördeği ve bahridir. Gölette ayrıca Yarı sucul yılan ve Fırat kaplumbağasıda yaşar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Fotoğraflar[değiştir | kaynağı değiştir]