K/DA

Vikipedi, özgür ansiklopedi
08.18, 27 Ocak 2021 tarihinde Anyela23 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24737723 numaralı sürüm (Kategori:Güney Koreli müzik grupları içeriği Kategori:Güney Koreli kadın grupları içine taşındı (Katalitik))
K/DA
Başladığı yerRiot Games
TarzlarK-pop
Etkin yıllar2018–günümüz
Resmî siteuniverse.leagueoflegends.com/en US/kda
ÜyelerEvelynn (Madison Beer)
Kai'Sa (Jaira Burns)
Ahri (Miyeon)
Akali (Soyeon)

K/DA League of Legends in 4 karakterinden oluşan sanal k-pop grubudur. Karakterler: Ahri, Akali, Evelynn ve Kai'Sa'dır. Evelynn ve Kai'Sa nın sesleri Amerikan şarkıcılar Madison Beer ve Jaira Burns tarafından seslendirilinirken Ahri ve Akali nin sesleri (G)I-dle üyeleri Miyeon ve Soyeon tarafından yapılır. Hayran gruplarının adı K/DA tarafından Instagram hesaplarında resmi olarak belirlenerek ''Blades'' olmuştur. Aynı zamanda özel olarak Evelynn hayranlarına ise ''Deeva'' denmektedir. K/DA Riot Games tarafından oluşturulmuş ve 2018 League of Legends Dünya Şampiyonasında ilk şarkıları "Pop/Stars" ile ilk kez performans sergilemişlerdir. Şarkının videosu YouTube a yüklenmesinin ardından bir ayda 100 milyon izlenmeyi geçmiştir. Riot Games 27 Ağustos 2020'de ''The Baddest''[1] isimli şarkı olan grubun ikinci teklisini çıkardıktan hemen sonra ''ALL-OUT''[2] adında bir EP albüm yapılacağını duyurdu. Ardından 28 Ekim 2020 tarihinde çıkacak olan EP albümün ikinci teklisi olan ''MORE''[3] yayınlandı. Bu şarkıda K/DA in asıl sanatçılarının yanı sıra oyunun evreninde solo bir sanatçı olan şarkıcı Seraphine ve ona sesini veren Lexie Liu ile iş birliği yapılmasının yanı sıra Evelynn'in sesi Bea Miller olurken Kai'Sa'nınki ise Wolftyla oldu. 6 Kasım 2020 tarihinde ''ALL-OUT'' albümü resmi olarak Ahri'nin solo şarkısı ''I'LL SHOW YOU''[4] (ft. Twice (müzik grubu), Bekuh BOOM, Annika Wells), Evelynn'in solo şarkısı ''VILLAIN''[5] (ft. Madison Beer ve Kim Petras) ve Kai'Sa'nın solo şarkısı ''DRUM GO DUM''[6] (ft. Aluna, Wolftyla, Bekuh BOOM) ile birlikte çıktı. ''MORE'' şarkısı 2020 League of Legends Dünya Şampiyonası'nda Lexie Liu'nun eşlik etmesiyle beraber sergilendi.

Üyeler

 

Amerikan şarkıcılar Madison Beer (sol) ve Jaira Burns (sağ) Evelynn ve Kai'Sa'yı seslendiriyorlar.
Miyeon (üst) ve Soyeon (alt), Güney Koreli kız grubu (G)I-dle üyeleri , Ahri ve Akali yi seslendiriyorlar.

Ödülleri ve Adaylıkları

Yıl Ödül Kategori Sonuç Ref.
2019 Shorty Awards En iyi oyun Kazandı [7]

Kaynakça

  1. ^ "The Baddest". 27 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "ALL-OUT album". 5 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "MORE". 28 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "I'LL SHOW YOU". 6 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "VILLAIN". 6 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ "DRUM GO DUM". 6 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ "K/DA – POP/STARS – The Shorty Awards". Shorty Awards. 29 Nisan 2019. 8 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2020.