Jolan Chang

Vikipedi, özgür ansiklopedi
17.53, 16 Ocak 2021 tarihinde Veselov (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24669449 numaralı sürüm (→‎Eserleri: Yazım ve noktalama düzenlemeleri)

Jolan Chang (Basitleştirilmiş Çince: 张忠兰; Geleneksel Çince: 張忠蘭; pinyin: Zhāng Zhōnglán; 9 Aralık 1917, Hangzhou, Çin - 25 Nisan 2002, Stockholm, İsveç) Çin kökenli Kanadalı Taoist felsefeci ve seksoloji yazarı. Devrim sonrasında Çin'den Kanada'ya taşınmış, bu ülkede birkaç yıl yaşadıktan sonra İsveç'e yerleşerek evlenmiş ve yaşamının geri kalan kısmını burada geçirmiştir. Özellikle geleneksel Çin cinselliği üzerine birer klasik kabul edilen eserleriyle bilinen Chang'dan Büyük Britanyalı yazar Lawrence Durrell de 1980 tarihli A Smile in the Mind's Eye adlı kitabında söz etmiştir.

Türkiye'de özellikle Taocu Sevişme ve Seks: Eski Çinlilerin Cinsel Esrime Yöntemi (The Tao of Love and Sex: The Ancient Chinese Way to Ecstasy) adlı kitabıyla tanınan Chang bu eserinde Taoist cinsel uygulamaları modern bir bakış açısıyla ve günümüz koşullarıyla yorumlayarak, eski Taoist metinlerde yer alan ilkelerin cinsel sağlığın geliştirilmesine sunabileceği katkıları ortaya koymuştur. Chang Taoizm'deki Dao, Yin ile Yang gibi temel kavramlara girişin yanı sıra, ereksiyon bozukluğu, cinsel partnerler arasındaki yaş farkı gibi çeşitli cinsel konulara da kitabında değinmektedir. Taocu Sevişme ve Seks ünlü Britanyalı sinolog Joseph Needham'ın yazdığı önsözle de ilgi çekmektedir.

Eserleri