Jejunum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
14.09, 16 Temmuz 2020 tarihinde YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22878404 numaralı sürüm (Modüllü sisteme geçiş)
Jejunum
Dogjejunum100x.jpg
Gray1041.png
Superior et inferior duodenal fossæ.
Latince isim jejunum
Prekürsor Oniki parmak bağırsağı
Sistem İnce bağırsak
Arter jejunal arteries
Toplardamar jejunal veins
Sinir Çölyak ganglion, Vagus siniri
Tanımlayıcılar
JSTOR jejunum
Microsoft Academic 2776366702
MeSH D007583
TA 2958
FMA 7207

Jejunum, daha çok memeliler,sürüngenler ve kuşlar gibi omurgalı hayvanlarda bulunan ince bağırsağın orta kısmıdır. Balıklarda ince barsağın bölümleri belirgin değildir ve orta bağırsak, jejunum terimi yerine kullanılır. Jejunum Duodenum ve ileum arasındadır. Yetişkinlerdeki ince bağırsak ortalama 5.5-6m uzunluğundadır. Bunun 2.5m si jejunumdur. pH seviyesi 7 ile 8 arasındadır. Jejunum ve ileum, karın içerisinde hareketlilik sağlayan mesenter zarıyla asılır. Ayrıca peristaltizm olarak da bilinen, yiyeceklerin bağırsak boyunca ilerlemesine yardım eden düz kaslar tarafından da sarılır.

İç Yapısı

Jejunumun iç yüzeyi, kullanılabilir bağırsak iç yüzeyini artırarak bağırsak içeriği absorbsiyonunu artıran bir katmana sahiptir. Bu görevi yapan bağırsak villuslarıdır.Jejunum ve ileum ile epitel hücreleri arasında besin taşınması, fruktoz şekerlerinin pasif transportunu ve amino asitlerin, küçük peptitlerin,vitaminlerin ve büyük yapılı glikozların aktif transportunu kapsar.

Etimoloji

Jejunum aç olan anlamına gelen jejune sıfatından gelmiştir.

İlâve Resimler

Dog Jejunum 100X

Kaynakça