Japonya'nın bölgeleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
23.46, 4 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24240908 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Japonya'nın bölgeleri haritası. Kuzeyden güneye: Hokkaidō (kırmızı), Tōhoku (koyu yeşil), Kantō (mavi), Chūbu (kahverengi), Kansai (turkuvaz), Chūgoku (açık yeşil), Shikoku (pembe) ve Kyūshū (sarı).

Japonya'nın bölgeleri (Japonca日本の地方 Nihon no Chihō), Japonya'nın coğrafi bölgeleridir. Resmî bir idari bölüm olmayıp geleneksel olarak birçok bağlamda bölgesel bölümler olarak kullanılmıştır. Örneğin, harita ve coğrafya ders kitapları ülkeyi sekiz bölgeye ayırmakta, hava durumu raporlarında hava durumu genellikle bölgelere göre verilmekte ve birçok işletme ve kurum bulundukları bölgenin adını kendi adlarında kullanmaktadırlar (Kinki Nippon Demiryolu, Chūgoku Bankası, Tohoku Üniversitesi, vb.).

Bölgeler

Kuzeyden güneye, geleneksel bölgeler:[1][2]

Her bölgede birkaç prefektörlük bulunmakta olup, Hokkaidō'da ise yalnızca tek bir prefektörlük bulunmaktadır.

Kaynakça

  1. ^ "Regions of Japan on japan-guide.com". 10 Temmuz 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2015. 
  2. ^ "Regions of Japan on web-japan.org". 1 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2015.