Japonya'da evler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
23.45, 4 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24240881 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Mount Mitake, Tokyo'da eski tarzda bir ev

Japonya'da evler, geleneksel ve modern stillerde üretilmişlerdir. Bazen evler firmalar tarafından lojman olarak verildiği gibi, özel savunma kuvvetleri gibi birimlerin kendilerine ait özel lojmanları bulunmaktadır.

Genel istatistikler

2003 yılında yapılan anketlere göre Japonya'da oturanların %61'ı kendi evine sahiptir. Japonya'daki evlerin %96.6 yaşama mekânı olarak %3.4ü ise yaşama ve ticari mekân olarak bir arada kullanılmakradır. Ortalama oda sayısı 4.77 olarak hesaplanmış, ortalama alanlar 94 metrekaredir. Oda başına düşen kişi sayısı ise 0.56 kişidir. Japonya'da evlerin %58 kırsal bölgede yer almaktadır.

Otomobiller

Japonya'da şehir merkezleri dışında halk evlerinin yakın yerlerine arabalarını prk edebilmektedir. Ancak pek çok evde kişisel otopark kapalı veya açık olmak üzere bulmaktadır. Apartmanların dışında park alanları bulunabileceği gibi, apartmanın ilk katı da garaj olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca otopark kapasitesi artırmak için asansörler kurulmuş, böylece bir yerine iki kat otopark olarak kullanılabilir.

Güvenlik

Japonya'da evlerde megafon çok yaygındır. Telefonda olduğu gibi apartmanın girişindeki kişiyle daireden konuşulması mümkün kılınır. Bazı megafonlar kameralıdır.

Ev satınalma

Özellikle büyükşehirlerde evler oldukça pahalıdır. Bu yüzden birçok kişi veya aile kiralık evlerde yaşarlar. Büyükşehirlerde yaşayanların yarısından azı kendi evinde oturmaktadır. Kırsal bölgelerde kendi evlerinde yaşayanların oranı daha yüksektir.

Gençler

Japonya'da gençlerin yarısından fazlası aileleriyle yaşamaktadır. Bu oran kadınlarda, erkeklerden daha yüksektir. Evlendikten sonra da ailesiyle yaşayan çiftler bulunmaktadır.

Yaşlılar

Yaşlılar genelde çocuklarıyla yaşarlar. Yaşlıların bakımı genellikle en büyük erkek çocuğa düşer. Japonya'da yaşlıların yaşaması için yapılan evlere büyük bir talep vardır. Bu evlerin özellikleri bariyer bulundurmamalarıdır. Diğer bir deyişle bu dairelerde olabildiğince az basamak kullanılmıştır.

Şirket evleri

Şirketler genellikle fabrikaların veya şirket bürolarının yanında bulunan apartmanlar veya evler bulundurabilir. Genellikle uralarda daha çok genç işçiler çalşmaya yeni başladıklarında kalırlar. 2003 yılında Japonya'da 1,5 milyon bu tipte ev bulunmaktadır.

Bir odalı evler

Japonya'da küçük banyolu bir odalı evler de bulunmaktadır. Bu evler yaklaşık 10 metrekare olup, bu daireler küçük olduklarından dolayı yalnız yaşayan kişiler tarafından tutulmaktadır.

Evsizler

Japonya'da evsizler nehir kenarlarında, tren istasyonlarında, şehir parklarında yaşamaktadırlar.

Notlar

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Japonya'da evler ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.