House (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
17.33, 20 Ocak 2021 tarihinde YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24696503 numaralı sürüm (Arşiv bağlantısı eklendi)
Doktor House
House M.D.
Dizi logosu
FormatDrama
BaşrolHugh Laurie
Lisa Edelstein
Omar Epps
Robert Sean Leonard
Jennifer Morrison
Jesse Spencer
Peter Jacobson
Kal Penn
Olivia Wilde
Amber Tamblyn
Açılış müziği"Teardrop"
Massive Attack
ÜlkeABD
Diliİngilizce
Sezon sayısı8
Bölüm sayısı177 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcıKatie Jacobs
David Shore
Paul Attanasio
Bryan Singer
Russell Friend
Garrett Lerner
Thomas L. Moran
Hugh Laurie
Gösterim süresi43 dakika
Yayın bilgileri
KanalFOX
Görüntü formatı480i (SDTV),
720p (HDTV)
Yayın tarihi16 Kasım 2004 (2004-11-16) - 21 Mayıs 2012 (2012-05-21)

House (Özgün adı: House M.D.), medikal drama tarzında 16 Kasım 2004 ve 21 Mayıs 2012 tarihleri arasında 8 sezon yayınlanan Amerikan televizyon dizisi. Dizinin ana karakteri olan Dr. House (Hugh Laurie) kurgusal olan New Jersey'deki Princeton-Plainsboro Eğitim Hastanesi'nde teşhis ekibinin başındadır. Dizinin yapımcıları Shore, Attanasio, Attanasio'nun iş ortağı Katie Jacobs'dan oluşmakta ve film yönetmeni Bryan Singer'dır. Dizi büyük oranda Century City'de çekilmiştir. Hugh Laurie bu dizideki Dr. Gregory House rolüyle 2006 ve 2007 yılında iki kez Altın Küre ödülü kazanmıştır.

Konu

Doktor Gregory House, New Jersey'deki Princeton-Plainsboro Hastanesi'nde bulaşıcı hastalıklar ve nefroloji konusunda uzman ünlü bir doktordur. Başkanlık yaptığı Tıbbi Tanı Uzmanlığı Departmanı'nda teşhisi konulamayan hastaları 3 kişilik ekibiyle birlikte iyileştirmektedir. Yine bazı vakalarda en yakın arkadaşı ve hastanenin onkoloji bölümü şefi doktor James Wilson ona yardım etmektedir. Ekibinde, Eric Foreman (Nörolog, Sinir Sistemi Uzmanı), Robert Chase (Kardiyoloji ve Yoğun Bakım Uzmanı) ve Allison Cameron (İmmünolog, Bağışıklık Sistemi Uzmanı) bulunmaktadır.

House başarılı bir doktor olmasına rağmen hastane kurallarını ve yasaları umursamaz tavrı sürekli onun başına işler açar. Bu yüzden birçok hastane değiştirmiştir. Hastane yöneticisi Lisa Cuddy, House'ı işe almadan önce onun bu özelliğinden haberdardır. Lakin kendisinin House'u dengeleyebileceğini ve onu göz altında tutabileceğini düşünmektedir.

Üçüncü sezonun sonunda Dr. House'un ekibi dağılır. Dördüncü sezonun başında, Dr. Foreman ilk önce başka bir hastanenin teşhis-tanı departmanı sorumlusu olarak gider, ancak gereğinden fazla risk aldığı için (Hastanın hayatını kurtarmasına rağmen) başhekim tarafından kovulur. Daha sonra başvurduğu tüm hastaneler Dr.House'ın ekibinden olduğu ve kararları ona benzediği için onu işe almaz. Bunun üzerine Dr.Foreman Princeton-Plainsboro Eğitim ve Araştırma hastanesine döner ve Dr. Cuddy tarafından Dr. House'un departmanında çalışmak üzere eski ücreti ile tekrar işe alınır. Dr. Chase, House tarafından kovulmasına rağmen Cerrahi ve Ameliyat bölümünün başına geçerken, istifa eden Dr. Cameron da ER (Acil Servis) departmanının başına geçer. Dr. House ise departmanına yaklaşık 40 doktor adayın katıldığı uzun bir eleme sürecinin ardından üç yeni doktor alır. Dr. Remy "13" Hadley (Dahiliye Uzmanı), Dr. Chris Taub (Plastik Cerrah), Dr. Lawrence Kutner (Spor Hastalıkları Uzmanı).

Beşinci sezona iki büyük ölüm damgasını vurur. İlk ölüm Dr. James Wilson ile aşk yaşamakta olan Amber'in House'ı bir bardan almaya gittiğinde, dönüş yolunda otobüsün kaza yapması sonucu acı veren ölümüdür. Bu ölüm ile Wilson ve House'un arası açılır. Ama daha da önemlisi House uyanık halde iken Amber'in halüsinasyonlarını görmeye başlar ve onun kötü tarafını temsilen kararlar almasına sebep olur. Bu halüsinasyonları Vicodin bağımlılığına bağlayan House bırakmak için girişimde bulunur. Ancak sezonun ilerleyen bölümlerinde Dr. Lawrance Kutner evinde intihar etmiş olarak bulununca House'un tüm çabaları sona erer ve halüsinasyonları gitgide hayatına tesir eder hale gelir. Cuddy ile yaşadığını düşündüğü bir aşk gecesi sonrasında bunun da halüsinasyon olduğunu anladığı an kendisini [psikiyatrik] tedavi için özel bir hastaneye kapatır.

Karmaşık bir aile ilişkisi olan House, ebeveynlerine karşı mesafelidir. Annesine koşulsuz bir sevgi beslerken, emekli bir subay olan babasına ciddi bir nefret duyar. Üçüncü sezonda, kendisiyle diyalog kurmak isteyen bir tecavüz kurbanı hastasına, babasının aşırı disiplin tutkusuyla kendisini bahçede uyuttuğunu ve buz banyosu yaptırdığını anlatır. Beşinci sezonda, House, kendisini zorla babasının cenazesine götüren dargın dostu Wilson'a, John House'un biyolojik babası olmadığını anlatır. House 12 yaşındayken fark ettiği bu durumu, benzer bir doğum lekesi taşıdığı bir aile dostuna ve annesinin hamile kaldığı dönemde babasının Okinawa'da görevde olmasına bağlar. Aynı bölümlün sonunda, açık tabut töreninde babasının kulağından aldığı deri örneğine DNA testi yapan House, şüphelerinde haklı olduğunu anlar. Ancak bununla beraber, kendi saplantılı karakterinin ve mesleği uğruna yaptığı fedakarlıkların, nefret ettiği babasından geldiğinin de farkına varır. House'un biyolojik babası hakkında bir miktar bilgi verilir. Wilson, Tıp fakültesinde rol aldığı bir öğrenci filminin bir porno filminin içine yerleştirildiğini fark eder. Bu bilgiyi hastaneye yayan House'dan intikam almak isteyen Wilson, House'un gizlice okuduğu kitabı ifşa eder. Yazarı Üniteryen bir rahip olan bu kitabın, House'un biyolojik babası tarafından yazıldığını öğrenen Wilson, dostunu babasını arayıp tanışmak yerine yazdığı kitabı okuyup analiz etmesini eleştirir.

İlişkileri anlamında House, iki farklı biçimde görülür. Cinsel zevklerini fahişelerle karşılamaktan ve bunu ifşa etmekten rahatsızlık hissetmez. Ancak ilk sezonun sonlarında, House'un zayıf yönleri izleyiciye gözükür. Dizinin zaman çizgisinden 5 yıl önce House, bir anayasa avukatı olan Stacy Warner ile beraberdir. Bacağındaki bir anevrizmanın pıhtılaşarak enfaktüse dönüşmesi, House'u bacağının kesilmesi veya kronik acı gibi iki zor seçenekle bırakır. Uzuv kesilmesini istemeyerek kimyasal koma ile kronik acıyı atlatmak isteyen House, tıbbi kararlarını gıyabında alması için Stacy'yi görevlendirir. Ancak Stacy, sevgilisinin ölümünden korkarak, House'un bacağındaki ölü kas dokusunu aldırtarak House'u kronik acı çekmesine ve sağ bacağının işlevini yitirmesine yol açar. Bu karara öfkelenen House, Stacy'den ayrılır.

Dizinin başlarında, House'un çalışanlarından Allison Cameron, patronuna karşı hisler besler. Hastaneyi satın alan ve House'u sürekli olarak zorlayan bir milyonere karşı onu savunmak için istifa eder. House, Cameron'ı işe geri almak istediğinde ise Cameron şart olarak yemekli bir randevu talep eder. House bu akşam yemeğinde, Cameron'ın ona karşı hislerini aşk değil, hasarlı insanları onarmak ve onlara şefkat gösterme amacı güden bir ihtiyaç olarak tanımlar. Dördüncü sezonda kadroya katılan Amber Volakis ise, House ile standartın dışında bir temas yaşamıştır. Wilson'la beraber olan Volakis, Wilson'ın da kabul ettiği bir tanımla, House'un dişi karşılığıdır. İnatçı, zeki ve kural tanımaz bir kişiliği olan Amber ile House arasında rekabet ve gerilim vardır.

Bütün dizi boyunca süregelen bir ilişki de Lisa Cuddy ile olan ilişkisidir. Üniversite yıllarında tanışan ikili, 20 yıllık bir geçmişe sahiptir. Gençliklerinde tek gecelik bir ilişkileri vardır ve daha sonradan House'un bunu ileriye götürmeyi planladığı ancak tıp fakültesinden kovulduğu için vazgeçtiğini öğreniriz. House, aşırı dozda Vicodin yüzünden halüsinasyon görürken, Cuddy ile birlikte olduğunu hayal eder. Altıncı sezonda, önceleri kendisi için çalışan özel detektif Lucas Douglas'ın Cuddy ile ilişkisini öğrenen House bunu sabote etmeye çalışsa da bu çabaları bir süre sonra bırakır.

Dr. Gregory House ve ekibi, doktorların çözemedikleri rahatsızlıkları teşhis etmek ve çok gizemli, kritik vakaları aydınlatmak konusunda uzmandır. Ekibin toplum kurallarına uymayan anti sosyal lideri Dr. House, azmi ve hafiyelik becerileriyle adeta Sherlock Holmes'ü andırır. Bu seçilmiş ekip; yasal ya da değil, teşhisini koyup hastaların hayatlarını kurtarmak için ne gerekirse yapar. Fakat tüm bu dramatik vakaların yanında komik yanlarını kaybetmeyen uzmanlarımız, kendilerini ve de hastalarını eğlendirmeyi ihmal etmez.

Sherlock Holmes'a göndermeler

Sherlock Holmes dizi için ilham kaynağı olmuştur

Dr.Gregory House ile ünlü hayali dedektif Sherlock Holmes arasındaki benzeşmeler ve göndermeler tüm seri boyunca izlenmektedir.[1][2] Shore, Holmes'un hayranı olduğunu ve karakterin hastalarına olan umursamazlığını gördüğünü söylemiştir. House'ın araştırma metodu olan tanıların imkânsızlıklarını mantık ile eleme yöntemi ile Holmes'un yöntemleri benzerlik taşımaktadır. Her iki karakter de bazı enstrümanlar çalmaktadırlar (House piyano, gitar ve armonika çalarken; Holmes da keman çalmaktadır). her ikisi de ilaç bağımlısıdır (House Vicodin bağımlısıdır; Holmes ise kokain). House'un Dr. James Wilson ile arkadaşlık ilişkisi Holmes'un Dr. John Watson ile ilişkisini anımsatmaktadır. Wilson karakterini oynayan Robert Sean Leonard da oynadığı karakterin ismi olan Wilson ile Watson arasındaki benzerliğe dikkat çekmiştir.[3] Shore, House'ın isminin Holmes'a hürmeten seçildiğini söylemiştir.[4] House'ın apartman numarası olan 221B, Holmes'un sokak numarasına bir atıfdır.

Dizinin bölümlerindeki bazı karakterler de Sherlock Holmes hikâyelerindeki kahramanları refere etmektedir. Dizinin ilk bölümünde konu olan hasta Rebecca Adler ilk Holmes hikâyesindeki Irene Adler karakteri ile isim benzerliği taşımaktadır. House'u vuran dengesiz kişi Profesör Moriarty ise Holmes'un baş düşmanıdır.[5] Dördüncü sezonun "It's a Wonderful Lie" bölümünde House hediye olarak "Conan Doyle ikinci baskı"sını alır. Beşinci sezonun "Joy to the World" bölümünde House ekibini bir Joseph Bell kitabı ile kandırmaya çalışır ki bu kitap da, Conan Doyle'a Sherlock Holmes için ilham kaynağı olmuştur. Gregory House'un yaşadığı apartman dairesinin numarası 221, daire kodu B'dir. Bu Sherlock Holmes'un Londra'daki adresi 221B Baker Sokağı'na bir referanstır. Dizinin tasarım aşamasında Gregory House'un büyük bir erkek kardeşi olması düşünülmüş ve bu rolü Hugh Laurie'nin yakın dostu ve meslektaşı Stephen Fry'a vermek planlanmış olsa da bu tasarı sonradan rafa kaldırılmıştır.(Ayrıca Stephen Fry, Sherlock Holmes: A Game of Shadows filminde Sherlock Holmes ün abisi rolünde oynamıştır.) Bu kardeş fikri Sherlock Holmes'un ağabeyi Mycroft Holmes'a bir gönderme yapma amacı taşımıştır.

Uyarlamalar

Türkiye: Hekimoğlu adıyla yayımlandı. Dr. Gregory House'ı Timuçin Esen canlandırmaktadır.[6] Dr. Cuddy'i ise Ebru Özkan canlandırmaktadır.[7]

Kaynakça

  1. ^ "House and Holmes: A Guide to Deductive and Inductive Reasoning" (PDF). 14 Kasım 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2009. 
  2. ^ "House Calls, An Evening with House". 29 Temmuz 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2009. 
  3. ^ "'House'-a-palooza, part 2: Robert Sean Leonard". 8 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2011. 
  4. ^ "Living in a 'House' built for one". 26 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2011. 
  5. ^ "TV Review: House Season Finale - "No Reason"". 24 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2011. 
  6. ^ "Timuçin Esen, Hekimoğlu dizisini anlattı". 17 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2019. 
  7. ^ "Hekimoğlu dizisindeki İpek Tekin kimdir? Ebru Özkan Saban kaç yaşında, nereli? İşte hayatı". aksam.com.tr. 18 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2021. 

Dış bağlantılar