Hazırlık maçı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
03.28, 19 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24439926 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Sydney-Galaxy-homebush.jpg

Hazırlık maçı (dostluk maçı, gösteri maçı ve özel maç kullanımları da mevcuttur), rekabet, sezon sıralaması vb. olmayan para ödülsüz spor karşılaşması. Sezona hazırlık, eğlence, yardım kuruluşlarına para toplama gibi amaçlarla yapılabilmektedir.

Futbol

Futbolda bir hazırlık maçı.

Lig futbolu oluşturulduğundan beri, kulüp takımları sezon öncelerinde bir dizi hazırlık maçları oynamaktadır. Bu maçlarda oyuncular ısınmakta ve taktik hataları düzeltilmektedir. Çoğu karşılaşmalar tek maç olarak düzenlense de, bazı takımlar Emirates Kupası, Amsterdam Turnuvası, Teresa Herrera Kupası gibi turnuvalar düzenlemektedir.

Ayrıca, millî takımlar da önemli turnuvalara hazırlanmak için dostluk maçları düzenlemektedir.

Buz hokeyi

Buz hokeyinde takımlar, sezon öncesi hazırlık maçları oynamaktadır.

Beyzbol

Beyzbolda "ilkbahar antrenmanı"ndan bir görüntü.

Major League Baseball'de sezon öncesi dönem "ilkbahar antrenmanı" olarak bilinmektedir. MLB takımları, sezon öncesinde Arizona veya Florida'da antrenman yapmaktadır. Arizona'da antrenman yapan takımlar, Kaktüs Ligi adında; Florida'da kamp yapan takımlar Greyfurt Ligi adında hazırlık turnuvası düzenlerler.

Basketbol

Phoenix Suns, Vancouver'da bir maçta.

NBA takımları, her yıl sezon öncesi yedi hazırlık maçı oynarlar.

Amerikan futbolu

National Football League takımları, her yıl iki iç sahada, iki deplasmanda olmak üzere dört hazırlık maçı oynarlar.