Harp Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
08.49, 12 Haziran 2020 tarihinde Grüne Augen1980 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22649425 numaralı sürüm (bilgi eklendi)
Harp Madalyası
Gallipoli-star.jpg
Beyaz çizgili kırmızı şeridiyle birlikte Harp Madalyası
Coat of arms of the Ottoman Empire (1882–1922).svg
Osmanlı Padişahı tarafından verilir
Ülke  Osmanlı İmparatorluğu
Tür Kahramanlık Madalyası
Gerekçe I. Dünya Savaşı'nda büyük kahramanlık gösteren herkese verilir
Savaş I. Dünya Savaşı
Durum Verilmemektedir
İstatistikler
İlk Verilişi 1 Mart 1915
Öncelik
Üst Liyakat Madalyası
TUR Harp Madalyasi BAR.svg

Harp Madalyası, I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı cephelerinde üstün cesaret ve kahramanlık gösteren Osmanlı ve İttifak Devletleri askerlerine Mehmed Reşad tarafından ilk kez 1 Mart 1915 tarihinde verilen askerî madalyadır. Osmanlı İmparatorluğu'nun son madalyasıdır. İngilizler tarafından Gelibolu Yıldızı (İngilizce: Gallipoli Star), Almanlar tarafından ise Demir Hilal (Almanca: Eiserner Halbmond) olarak adlandırılmıştır.

Bu madalya I. Dünya Savaşı süresince başta Osmanlı cephelerinde savaşanlara olmak üzere Osmanlı ve diğer İttifak Devletleri birliklerine verildi.

Tasarımı

Nikel kaplı pirinçten yapılmış madalyanın ön yüzünde beş köşeli kırmızı bir yıldız, yıldızın uçları top finialleri ile kapatılmış olup onun ortasında gösterişli bir hilal vardır. Hilalin içbükeyinde Osmanlı padişahı Mehmed Reşad'ın tuğrası bulunmaktadır. Ayrıca tuğranın altına, Hicri takvime göre madalyanın verildiği tarih olan 1333 (Miladi takvime göre 1915) yılı işlenmiştir.

Resmi kıyafette, madalya sağ göğüs cebinin altında takılırdı.

Galeri

Kaynakça