İçeriğe atla

Gorgonlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
04.03, 4 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24217645 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Medusa, Caravaggio'nun eseri

Gorgonlar (Türkçe: korku),[1] Yunan mitolojisinde keskin dişli, saç yerine başlarında canlı yılanlar olan, dişi canavarlardır. Herkes Medusa'nın baktığı kişiyi taşa çevirdiğini bilir. Ama kız kardeşleri Euryale ve Stheno bunu yapamamaktadır. Ayrıca Medusa içlerinde ölümlü olan tek kişidir.

Köken

Gorgo kökü Yunancada “korkunç, berbat” demektir. Yunan mitolojisine göre Gorgonlar "korkunç", dişi canavarlardır. Deniz Tanrısı, Phorcys ve Ceto'nun kızlarıdır. Sivri köpek dişleri ve saçları yerine de zehirli yılanları vardır. Bazı kaynaklar Gorgonların altın kanatlara ve pirinç pençelere sahip olduğunu da söyler. Tüm özellikleri içinde onların en bilinen ve eşsiz özelliği ise Medusa'nın suratına bakmanın o kişiyi taşa çevireceğidir.

Perseus ve Gorgonlar, M.Ö 5.yy Antik Yunan vazosu

Gorgonlar üç kız kardeştirler. Bunlar Medusa, Euryale ve Stheno'dur. Eski Yunan vazo ressamları Medusa ve kardeşlerini canavar formunda doğmuş korkunç yaratıklar olarak resmetmiş olsalar da beşinci yüzyıldan itibaren heykeltıraşlar ve ressamlar tarafından güzel ve korkutucu olarak tasvir edilmeye başlandı.

Kaynakça

  • İngilizce Vikipedi, Gorgon
  • Oxford İngilizce Sözlük 2e, 2003, Gorgon

Dipnot

  1. ^ John G. R. Forlong, Encyclopedia of Religions - In Three Volumes, Vol. II, Cosimo, Inc., 2008, sayfa 160