Gelişmiş çözünürlüklü televizyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
05.02, 12 Eylül 2020 tarihinde Mavrikant Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23207312 numaralı sürüm (Kaynaksız şablonuna tarih eklendi. Kaynak)

Gelişmiş çözünürlüklü televizyon ya da genişletilmiş çözünürlüklü televizyon ( EDTV ) (ing.Enhanced-definition television) Amerikan Elektronik Tüketicileri Birliği (CEA) tarafından onaylanmış bir dijital televizyon (DTV) biçimi ve bu biçimi destekleyen televizyon türüdür.

ETV SDTV'den daha gelişmiş bir sistem olmasına rağmen HDTV kadar başarılı bir sistem değildir.

Özellikle dünyada VCD cihazlarının gelişimi ve buna bağlı olarak sinema filmlerinin CD ortamında daha fazla yaygınlaşması sonrası tercih edilen bir teknoloji olan ETV, DVD gelişiminin ardından eski popüleritesini yitirmiştir.

ETV 480p veya 576p sinyal görüntüleme yeteneğine sahiptir. Çoğunlukla 480p ( NTSC ) ve 576p ( PAL)sinyal taraması yapan ETV'nin bazı standartları ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Görüntüleme teknolojisinde yaşanan teknolojik gelişmeler ve buna bağlı olarak eski teknolojilerin popülerliğini yitirmesi sonucu ETV günümüzde sadece oyun formatlarında kullanılır duruma gelmiştir.