Gaia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
09.17, 8 Haziran 2020 tarihinde VanishedUser 19358256 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22614489 numaralı sürüm (Gerekçe: + deneme amaçlı değişiklik)

Gaia veya Gaea[1], Yunan mitolojisinde yeryüzünü simgeleyen, arzın tecessümü (cisimleşmiş hâli) olan tanrıçadır. Bir ana tanrıça, doğa ana olan ve diğer tanrıların kendisinden türediği Gaia'ya özellikle ilk zamanlarda tüm Yunanistan'da tapınılsa da, zaman içinde tanrıçanın konumu değişmiş, ona olan ilgi azalmıştır[1]. Gaia'nın Roma mitolojisindeki dengi Terra'dır.

Hesiodos'a göre Gaia Erebus ile birlikte her şeyin yaratıcısı, her şeyin kendisinden meydana geldiği "toprak ana"dır; tüm tanrıların ve titanların annesidir.[1] Khaos'tan sonra ortaya çıkan Gaia ilk önce kardeşi Erebus'tan Aether'i sonra Aether'den gökyüzü Uranos'u daha sonra Uranüs'ten Pontos'u kendisinden çıkarır bir başka tabirle doğurur. Daha sonra Uranos'tan Titanlar'ı doğurdu. Ancak Uranos kendi çocukları olan titanları doğar doğmaz Gaia'nın bağrına gömmekteydi (Ayrıca oğulları olan Hekatonkheir ve KykloplarTartarus'a göndermişti fakat tanrılar onları kurtardı). Artık bu ağırlığı taşıyamayan Gaia, Uranos'tan olan oğlu Kronos'un yardımıyla Uranos'u yendi ve çocuklarını özgürlüğüne kavuşturdu. Daha sonra Kronos da kendi oğlu Zeus tarafından Tartarus'a atılarak aynı kaderi paylaşacaktı.

Ayrıca bakınız

Kaynakça ve notlar

  1. ^ a b c "Gaia." Encyclopedia Mythica from Encyclopedia Mythica Online. 31 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. URL erişim tarihi: 20 Temmuz 2007.