G-Man (Half-Life)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.56, 4 Mayıs 2020 tarihinde Kartonpiyer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22354254 numaralı sürüm (Anlam karmaşasını düzeltmek için değişiklik)


G-Man
Half-Life karakteri
HalfLife GMan.jpg
İlk görünüm Half-Life
Son görünüm Half-Life: Alyx
Seslendiren Michael Shapiro
Bilgileri
Cinsiyet Erkek
Meslek İş adamı

G-Man, Valve Corporation tarafından geliştirilen FPS oyunu Half-Life serisinde yer alan hayali bir karakter. Michael Shapiro tarafından seslendirilmiştir.

Seri boyunca karakterlerle aynı saftaymış gibi davranır ve kendi isteklerini yaptırır.

Özellikleri

Kendisi, davranışları ve yetenekleri dışında, takım elbisesi ve elinde taşıdığı çantası ile tanınmaktadır. Bulunduğu konum, amacı seri boyunca açıklanmayarak, bugüne kadar gizemini korumuştur. Gizemli doğası onu Half-Life'ı temsil eden simgelerden birisi yapmıştır. G-Man Xen'den Gordon'a yardım etmesi için onu elçi olarak çıkarmıştır.

Varlığı

Half Life serisinin ilk oyununda Gordon Freeman'ın Xen'deki yok etmeye çalıştığı Nihilanth, Gordon'a sen insansın... (G-Man'ı göstererek) ...ama o insan değil demiştir. Half-Life 2: Episode 2'de Alyx Vance baygınken kulağına "beklenmedik sonuçlara hazır olun" cümlesini fısıldamıştır. Ve Alyx Vance yeri geldiğinde bunu Eli Vance'e söylemiştir. Yine aynı bölümde Eli Vance, G-Man için Gordon'a ortak arkadaşımız demiştir.

Oyun içi Görünüşleri

G-Man, Half-Life serisinin tüm oyunlarında görülür.

Half-Life

G-Man, ilk kez Black Mesa kazası yaşanmadan önce, Freeman trendeyken, elinde çantası ve yanında bir bilim adamı ile beraber başka bir trende görülür. Oyunda ilerledikçe çıkmaz sokaklarda ve boş koridorlarda da görünmektedir. Gordon Freeman, oyun sonu canavarı Nihilanth'ı mağlup ettikten sonra, G-Man onu Xen'den çıkarır ve bir konuşma yapar.

Opposing Force

Genişleme paketi Half-Life: Opposing Force'da hikâyeye daha çok müdahale eder ve oyuncu Onbaşı Adrian Shephard'a yardımcı olur.

Oyunda Black Mesa Kazasına müdahale etmeye gelen komandoları uyarır. Oyunun ilk bölümünde bir memurla konuşurken görülür. Radyoaktif sıvı baskınında kapıları açarak Onbaşı Shephard'ın hayatını kurtarır. Ancak bir bölüm sonra hangar kapılarını kapatarak tahliye edilmesini engeller ve onu Black Mesa’da bırakır.

Blue Shift ve Decay

Serinin bu oyunlarında hikâyeye müdahale etmez. Ana karakterler onu sadece yanlarından geçerken veya başka yerlere giderken görür.