Güneyli Bayan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
05.11, 4 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24220136 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Guneylibayan.jpg

Güneyli Bayan, Bilgesu Erenus'un 1980'lerde yazdığı seyirlik bir oyundur. İzmir Devlet Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu gibi topluluklar tarafından sahnelenen oyun, iki kişilik bir kadroyla sahneleniyor. Tiyatronun, içinde bulunduğu dönemi yansıtan bir ayna olması gerekliliğini öngören Erenus'un eseri; güncelliği nedeniyle uzun aralıklarla sahnelendiğinde de ilgi görmüştür. Oyun; Amerikalı yazar Lillian Hellman'ın yaşam öyküsünden yola çıktığı, tarihsel gerçeklere dayanmaktadır.

Konusu

Amerika'da sert anti-komünist rüzgarların estiği, komünizm korkusunun paranoya aşamasına ulaştığı 1950'li yılların başında, senatör McCarthy'nin, Amerikan karşıtlığı, komünistlik, Sovyet Rusya casusluğu gibi gerekçelerle pek çok aydını, sanatçıyı sorguya çektiği, yargıladığı dönemde geçen olayda, Lillian Hellman, sorgulanmak üzere bu Komite önüne çıkarılan yazarlardan biri olur. Bazı yönetmen, yazar gibi arkadaşları, baskılara ve korkularına yenik düşüp diğerlerini ele verirlerken, Hellman direnerek sorulan soruları cevaplamayı reddetme cesaretini gösterir.

Kadrosu

İzmir Devlet Tiyatrosu

Oyuncular

  • Hülya Savaş
  • Hakan Özgömeç