Günal Akbay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
08.08, 8 Ocak 2021 tarihinde E-OS (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24580610 numaralı sürüm (→‎Ödüller [2]: Ufak düzenleme ve iç bağlantılar)
Günal Akbay
Doğum 1935
Güllük, Milas, Muğla
Milliyet Türk
Eğitim Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi
Mezun olduğu okul(lar) Ankara Üniversitesi Ziraat Fakultesi:
Ziraat muhendisi: 1965 1965. Doktora: 1970
Meslek Akademisyen, Üniversite idarecisi

Prof. Dr. Günal Akbay (d. 1935, Güllük, Muğla), Türk ziraat mühendisi, akademisyen, üniversite idarecisi.[1]

Hayatı

Günal Akbay 1935'te Güllük, Muğla’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne 1961'de girerek 1965′te bu fakülteden Ziraat Mühendisi olarak mezun olmuştur.

Mezun olduğu yıl, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi "Bitki Yetiştirme ve Islahı Kürsüsü" ne asistan olarak atanmıştır. Burada akademik çalışmalar yapıp 1970 yılında doktora tezini tamamlamış ve bu fakülteden doktora derecesi almıştır. 1973 yılında Hollanda Wageningen Üniversitiesi'nde düzenlenen “3. İnternational Plant Breeding Course”a katılmıştır. 1975-1977 döneminde Almanya'dan bursulu olarak iki yıl süre ile Göttingen Üniversitesi "İnstitute für Pflanzenbau und Pflanzenzuchtung"’da araştırıcı olarak çalışmış ve araştırmalar yapmıştır.

Günal Akbay 1977'de Türkiye'ye döndükten sonra 1977′de Ankara Üniversitesi Ziratat Fakültesi "Bitki Yetiştirme ve Islahı" Kürsüsünde doçent olmuş ve bu alanda akademik görevleri sürdürmeye başlamıştır. 1981 yılında kurulmakta olan Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi’e Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden gönderilen 8 kurucu öğretim üyesi arasında görevlendirilmiştir. Bu kurucular tarafından Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi 32 lisans öğrencisi ile eğitim ve öğretime başlamıştır. İlk öğrenciler "Bahçe Bilimleri" linans diploması için yeni fakülteye ogrenci olarak alınmışlar ve yeni kurulan fakülteye 1982-83 ders yılından itibaren dört ayrı linans diploması için öğrenci alınmaya başlanmıştır. Günal Akbay 1983′de Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ndeki görevine geri dönmüştür. Günal Akbay Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi için o yıl kurulması kararlaştırılan "Araştırma ve Uygulama Çiftliği"’nin Müdürlüğüne getirilmiştir ve bu deneme çiftliğinin gayet yararlı olarak çalışmaya başlamasında büyük katkısı olmuştu . 1984'te ABD Federal hükümeti davetlisi olarak Amerika’ya gidip çeşitli Amerikan üniversitelerinde bir ay süre alan bir inceleme gezisinde bulunmuştur.

Günay Akbal'a 11 Ekim 1988 tarihinde profesörlük unvanı verilmiştir. 8 Şubat 1991 tarihinde fakülte profesörler kurulunun oylama ile seçtiği adaylar arasından YOK'nun tercihi ile Ziraat Fakültesi dekanı olarak atanmıştır. Bu görevinde 1992'ye kadar kalmıştır.

1992 yılında yine akademisyenler arasından oylama ile seçilen adaylar arasından YOK'nun tercihi ve cumhurbaşkanı onayı ile Ankara Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştır. 1992-2000 yılları arasında iki dönem, yani sekiz yıl, süren bir dönemde Anakar Üniversitesi rektörü olarak görev yapmıştır.

Günal Akbay rektörlükten ayrıldıktan sonra "Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu" Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaya başlamıştır.

Günal Akbay İngilizce ve Almanca bilmektedir. Bitki Yetiştirme ve Islahı araştırma alanında Türkçe ve yabancı dilde yayımlanmış çok sayıda eserleri bulunmaktadır.

Günal Akbay, Ankara Ziraat Fakültesi "Tavukçuluk"' üzerinde uzman hocalık yapan Prof. Dr. Rüveyde Akbay ile evlilik yapmıştır. Bu çiftin kızları Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirip akademik kariyere girmiş ve "Halk Sağlığı" uzmanı olan Prof. Dr. Ayşegül Akbay Yarpuzlu'dur.

Ödüller

Prof. Dr. Akbay aşağıdaki ödüller kazanmış ve onursal doktoralarla ödüllendirilmiştir:[2]

Kaynakça

  1. ^ Kaynak: Ankara Üniversitesi Ankara.edu.tr resmi websitesinde "Rektorlerimiz : Prof.Dr. Günal Akbay (20.08.1992 - 7.08.2000)" maddesi. Online:[1]
  2. ^ Kaynak: Ankara Üniversiteliler Dernegi ankder.org.tr websitesi " Prof. Dr. Günal Akbay" maddesi: Online: [2]

Dış bağlantılar

  • Ankara Üniversitesi Ankara.edu.tr resmi websitesinde "Rektörlerimiz : Prof.Dr. Günal Akbay (20.08.1992 - 7.08.2000)" maddesi. Online:[3] 2 Ağustos 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  • Ankara Üniversiteliler Derneği ankder.org.tr websitesi " Prof. Dr. Günal Akbay" maddesi. Online: [4]
Akademik görevi
Önce gelen:
Necdet Serin
Ankara Üniversitesi Rektörü
1992-2000
Sonra gelen:
Nusret Aras