Gökdere, Kalecik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
11.49, 30 Nisan 2020 tarihinde LuCKY (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22258484 numaralı sürüm (→‎Tarihçe: Yazım hatası düzeltildi: halen → hâlen AWB ile)
Gökdere
Ankara
Ankara
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Kalecik
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 314
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06870

Gökdere, Ankara ilinin Kalecik ilçesine bağlı bir mahalle.

Tarihçe

1854 yılında Avrupa dillerinde eserleri yayınlanan Mirza Fethali Ahunzade Efendi'nin tespitinde bizim soyumuzdan şöyle bahsetmektedir: Azerbaycan'a Türkmenistan'dan gelen Oğuz Türkmenleri şu gruplardan oluşmuştur: Karakoyunlu, Akkoyunlu, Kalaçlı, Karahanlı, Eşraflı, Karadolaklı, Karapapaklı, Karaklı, Kaşarlı, Tehlelii, Tekeli, Avaganlı, Keçili, İnli vb. boy ve kabinelerden ibarettir. Bugünkü Azerbaycan kökeni bunlardan devam edegelmiştir. Keçili Aşağı ve Yukarı Şarklı, Karalar Şarklısı, Gökdere Şarklısı ile ilgili kaynaklar (Ergenekon Dergisi Yazarı Mehmet Sadık 1951, Azerbaycan Yurt Bilgisi yazarı Prof. Dr. Köprülüzade Mehmet Fuat, 1932). Bugünkü Türkmenistan'da hâlen o isimle bilinen Şarı Keçili diye bilinen bir yerleşim yerinin mevcudiyeti vardır ve orası Ersarı Türkmenlerinin ilk ana yurdu olduğu söylenir (Ahmet Yesevi'nin türbesinin yakınındadır). Şarklılar İç Anadolu'nun merkezi Kızılırmak doğusuna yerleşen Ersarı Türkmenlerinden 5 kardeş olarak bilinir. Gökdere Şarklısı (Büyük Şarklı), Karalar Şarklısı, Keçili Şarklısı, Mahmutlar Şarklısı ve Hacıbali Şarklısı'dır.

Dilden dile biline gelen olay şöyle cereyan etmiştir; Danişment Gazi Bey Malazgirt Zaferi'nden sonra Türk yurdu olan Anadolu'ya peyderpey Türkleri getirip iskan etmiştir.İlk önce Konya Karaman yöresinde (Larende) kalmışız,daha sonra Selçuklu hükümdarı Gıyasettin Keyhüsrev'in kırserdarı (içişleri bakanı) Kulu Mehmet Bey Marifeti ile bu yörelere gelip yerleşmiştir.(Kulu Mehmet Bey Osmanlı'nın kurucusu Osman Gazi'nin amcazadesidir).Selçuklu devrinde kırserdarı kışın Kütahya'da yazın Kulu'da otururmuş. Bu bilgiler Süleymaniye Devlet kütüphanesinde Taharri (Vergi) defterlerinden elde edilmiştir. Kalecik nüfusunda bu 5 mahallenin isimlerinin sonunda unvan ismi olarak 'şarklısı' ismi geçer. 1944 yılında Kırıkkale bağlanan Keçili'nin sonundaki şarklı unvanı kaldırılmıştır. Prof. Dr. Faruk Sümer, Prof. Ahmet Yeldenli, Prof. Ahmet Yeldenli, Prof. Cahit Öztelli beylerden aldığımız bu bilgiler bize ışık tutmuştur. Kalecikteki eski tahrir emlak kayıtlarına göre bize verilen temessütte (Tapu) kuzeyi Buğra Köprüsü, batısı Okuf Köprüsü şarkıyesi Bulanık Dağı (Sivri Dağı) yerleşim yeri olarak verilmiş olup şu not düşülmüştür.

Coğrafya

Ankara iline 76 km, Kalecik ilçesine 7 km uzaklıktadır.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 314
1997 344

Dış bağlantılar