Fâtıma el-Fihrî

Vikipedi, özgür ansiklopedi
23.55, 3 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24209489 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))

Fatma Muhammed el-Fihri el-Kureyş (Arapça: فاطمة بنت محمد الفهرية القرشية), günümüzde Tunus sınırlarındaki Kayravan'da doğan ve 859 yılında Fas'ın Fes şehrinde inşa edilmiş Karaviyyin Camii ve medresesinin kurucusudur.

Biyografi

Karaviyin Camii ve Üniversitesi
Karaviyin Camii

El-Fihri zengin ve eğitimli bir tüccarın kızıydı. Aile, Kayravan şehrinden Fes'e göç eden büyük bir topluluğun parçasıydı ve bu yüzden göç ettikleri şehrin ismini yaptıkları yapıya vermişlerdir.

Karaviyin Camii

Karaviyyin Camii ve medresesi günümüzde Karaviyyin Üniversitesi olarak hizmet vermektedir ve bu medrese dünyanın en eski üniversitesidir.[1] Kütüphanesi son dönemde restore edilmiştir ve Mayıs 2016 da tekrar açılmıştır. Kütüphanenin koleksiyonunda 4000'in üzerinde el yazması bulunmaktadır. Bunların içinde 9. yüzyıldan kalma Kuran ve daha öncesi yıllarda yazılmış hadisler koleksiyonunu da bulunmaktadır. Cami de faal haldedir Kuzey Afrika'nın en büyük camilerinden birisidir.

Fatma'nın kız kardeşi Meryem de Fes'in içindeki El-Endülüs Camii'nin mali destekçilerindendi.[kaynak belirtilmeli] Bu iki cami de kadınların kurduğu geleneksel camilerdir.

Kaynakça

  1. ^ "Dünyanın en eski üniversitesi restore ediliyor". 1 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2016.