İçeriğe atla

Falkland Savaşı

Koordinatlar: 48°30′G 53°45′B / 48.500°G 53.750°B / -48.500; -53.750
Vikipedi, özgür ansiklopedi
16.13, 26 Aralık 2020 tarihinde Heidelbergensis (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24486044 numaralı sürüm (→‎Savaş ve sonuçları)
Falkland Savaşı

Falkland Savaşında hareket merkezleri ve mesafeler.
Tarih2 Nisan 1982-14 Haziran 1982
Bölge
Falkland Adaları, Güney Georgia kara, deniz ve hava sahaları
Sonuç Birleşik Krallık zaferi
Taraflar
Arjantin

Birleşik Krallık

Komutanlar ve liderler
Leopoldo Galtieri
Juan Lombardo
Jorge Anaya
Margaret Thatcher
John Fieldhouse
Jeremy Moore
Kayıplar
649 ölü
1.068 yaralı
11.313 esir
75 hava aracı
25 helikopter
1 hafif kruvazör
1 denizaltı
3 kargo gemisi
2 devriye botu
1 nakliye botu
258 ölü
777 yaralı
115 esir
10 Sea Harrier
24 helikopter
2 destroyer
2 fırkateyn
1 çıkarma gemisi
1 amfibi botu
1 konteyner gemisi
Falkland Adaları'nın haritadaki yeri
Falkland Adaları

Falkland Savaşı (İspanyolcaLa guerra de las Malvinas, İngilizceFalklands War/Conflict/Crisis), 2 Nisan 1982'de Arjantin'in Falkland ve Güney Georgia Adalarını işgal etmesi ile başlayan savaştır. Altı hafta süren savaşın ardından Arjantin teslim olmuş ve işgal ettiği toprakları terk etmiştir. Arjantin'de iktidardaki Leopoldo Galtieri rejimi savaşın ardından devrilmiştir. Birleşik Krallık'ta ise Margaret Thatcher zaferin etkisiyle 1983 Birleşik Krallık genel seçimlerini ezici çoğunlukla kazanmıştır.

Öncesi

Falkland Adaları üzerindeki egemenlik sorunu 1964'te Birleşmiş Milletler'de Sömürge Sorunları Komisyonu'nun gündemine geldi. Arjantinlilere göre, Malvinas olarak bilinen adalar Arjantin'in bir parçasıydı. Adaların Güney Amerika'ya coğrafi yakınlığı vardı. Arjantin, İspanya'nın halefi olduğunu ileri sürüyordu. Birleşik Krallık, adalar üzerindeki hükümranlığı Arjantin'e devretmeli, yönetimi belirli bir anlaşmaya uygun olarak sürdürmeliydi. Birleşik Krallık ise adada yaşayan Büyük Britanya asıllıların isteklerine aykırı olduğundan, böyle bir düzenlemeye gidemiyordu. Birleşik Krallık 1833'ten beri adalar üzerinde "işgal ve yönetimi" sürdürdüğünü ve Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 1. maddesine göre Falklandlılar'a self-determinasyon ilkesinin uygulanması gerektiğini ileri sürüyordu. Britanya'ya göre Falkland Adaları, Arjantin'in yönetim ve denetimine geçerse sömürge durumu sona ermeyecek, tam tersine başlayacaktı.

Savaş ve sonuçları

Yıllarca süren müzakereler bir sonuç vermeyince Arjantin, Falkland ve Güney Georgia Adalarını işgal etti. Birleşik Krallık, Güney Amerika'ya hemen bir görev kuvveti gönderdi. Britanya, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Ekonomik Topluluğu'nda (Avrupa Birliği) büyük diplomatik destek gördü; Arjantin'e ekonomik zorlama tedbirleri uygulandı. 25-26 Nisan 1982 tarihlerinde Britanya birlikleri Güney Georgia Adasını ele geçirince, Falkland Adaları'ndaki Arjantin birlikleri komutanı teslim oldu. Arjantin Devlet Başkanı Leopoldo Galtieri'nin ayrılmasından sonra Britanya adalardan çekilmedi ve iki ülke arasındaki sorun kesin bir çözüme bağlanamadı. Savaşın sonucunda, 258 Britanyalı ve 649 Arjantinli ölmüş, adalar Birleşik Krallık kontrolünde kalmaya devam etmiş, fakat Arjantin de adalar üzerindeki hak iddiasından vazgeçmemiştir.

Galeri

Gemiler

Uçaklar

Kaynakça