F-Spot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
07.43, 25 Şubat 2020 tarihinde Asliturk (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 21573613 numaralı sürüm
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
F-Spot
F-Spot logo.svg
F-spot35.png
Geliştirici(ler) Ettore Perazzoli, Larry Ewing, Stephane Delcroix, Gabriel Burt,
Güncel sürüm 0.8.2
İşletim sistemi Linux, BSD, Solaris, Unix tipi
Tür Fotoğraf yöneticisi
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı
Resmî sitesi [www.f-spot.org]
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

F-Spot GNOME masaüstü ortamı için kişisel fotoğraf yönetimi sağlamak amacıyla tasarlanmış bir görüntü düzenleme uygulamasıdır. F-Spot kullanımı basit, ama gelişmiş özellikleri destekleyen bir arayüze sahip olmayı hedeflemektedir .

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

F-Spot, bütün büyük fotoğrafik görüntü formatlarını (JPEG, PNG, TIFF), DNG'ye dönüştürebilir ve özel çeşitli RAW biçimlerini ( CR2 , PEF , ORF , BAV , CRW , MRW ve RAF ) desteklemektedir. Fotoğraflar kameradan doğrudan alınabilir. Fotoğraflara gömülü olan EXIF ve XMP bilgilerini okur ve değiştirilen bilgileri fotoğrafa ekler. Renk ayarlamaları bir histogram ile desteklenmektedir. Parlaklık, kontrast, renk, doygunluk ve sıcaklık gibi özellikler otomatik düzenlenebilir. Fotoğraflar Facebook gibi sosyal sitelere yüklenebilir. Ayrıca Flickr ve Picasa Web Albümlerini destekler. Foto CD birden fazla fotoğraf seçip, ana menüden "CD Export " seçerek oluşturulabilir.

F-Spot Mono kullanarak C # programlama dili ile yazılmıştır. F-Spot projesi Ettore Perazzoli tarafından başlatılmıştır ve şimdi Stephen Shaw tarafından geliştirilmektedir.

F-Spot birkaç GNOME tabanlı dağıtımlar için standart bir resim aracıdır. Ancak Fedora 13 versiyonunda Shotwell ile değiştirilmiştir. Ubuntu 10.10 sürümünden itibaren aynısını yapmıştır. openSUSE dağıtımında halen varsayılan görüntü düzenleme uygulamasıdır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • DigiKam - KDE tarafından geliştirilen fotoğraf yönetim uygulaması
  • Shotwell - GNOME projesi kapsamında fotoğraf yönetim uygulaması