Fırat Çelik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
04.59, 12 Eylül 2020 tarihinde Mavrikant Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23206237 numaralı sürüm (Kaynaksız şablonuna tarih eklendi. Kaynak)
Fırat Çelik
Doğum 25 Mart 1981 (1981-03-25) (40 yaşında)
Almanya
Meslek Oyuncu

Fırat Çelik (d. 25 Mart 1981, Ostfildern, Almanya) Türk dizi, sinema ve tiyatro oyuncusu

Çocukluk ve eğitim

Fırat Çelik, Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Stuttgart bölgesinde yer alan Ostfildern şehrinde doğdu. İki yaşındayken Türkiye’ye dönmeye karar veren ailesiyle birlikte dokuz yaşına kadar Tunceli’de yaşadı. İki ablası bir kızkardeşi olan Fırat Çelik ailenin tek erkek çocuğudur.

Tunceli’de altı yıl yaşadıktan sonra ailesi ile beraber Paris’e yerleşmeye karar verdiler. Doksanlı yıllarda göç ettikleri Fransa’da eğitim gören Fırat Çelik, Paris’in banliyösu Champigny-sur-Marne’da Louise Michel Ortaokulu’ndan sonra Langevin Wallon Lisesi’nde ekonomi ve idari bilimler okudu. 19 yaşında babasına yardım etmek için çalışma kararı veren Fırat Çelik, Paris’e taşındı ve burada pek çok işin yanında mankenlik de yapmaya başladı.

Çevresinden tiyatro oyunculuğu yapması için destek gören Fırat Çelik girdiği bir oyuncu seçiminde Moliere’in Cimri oyununundan bir monolog canlandırdı. Raymond Acquaviva Fırat Çelik’i kendi okuluna girmeye ikna etti ve böylece Sudden Theatre’ın atölyelerine katıldı. Bir yıl kadar bu atölyelerde eğitim gördü.

Oyunculuk Kariyeri

Fırat Çelik’in profesyonel tiyatro kariyeri 2006 yılında yönetmen Thierry Harcourt ile yollarının kesişmesiyle başladı. Harcourt’un sahneye koyduğu, Anthony Burgess’in romanından uyarlanan Otomatik Portakal oyununda Fred rolünü üstlenen Çelik; 2007’de Comédie de Paris tiyatrosu ekibine katılarak Jean-Georges Tharaud tarafından sahneye koyulan Effets Secondaires oyununda Kevin rolünü canlandırdı. Bu sırada pek çok kısa filmde oynayan Fırat Çelik Johann Bertelli’nin yazıp yönettiği Lignes isimli kısa filmde de başrol oynadı.

Fırat Çelik ilk uzun metraj sinema filmini 2009 yılında yönetmen Philippe Lioret’nin Welcome filmiyle gerçekleştirdi. Vincent Lindon’un başrolünde oynadığı filmde küçük bir rol üstlendi. Berlin’de dünya prömiyeri yapılan film aynı yıl İstanbul Film Festivali’nin de açılış filmi olarak seçildi. Bu vesileyle hayatında ilk defa İstanbul’a gelen Fırat Çelik gelişinin hemen ardından teklifleri değerlendirerek birkaç ay sonra Türk televizyonları için çekilen Kış Masalı dizisinde başrol oynadı. Geniş kitleler tarafından tanınması ise Ay Yapım’ın yapımcılığında gerçekleşen Fatmagül'ün Suçu Ne? isimli dizi sayesinde oldu. Sonrasında yine Ay Yapım imzalı polisiye dizi 20 Dakika'da rol alan Fırat Çelik şu sıralar Böcek Yapım ve Warner Bross Almanya ortak yapımı 8 Saniye isimli sinema filminin hazırlığı içinde.

Oynadığı yapımlar

Sinema

Yıl Film Yönetmen Karakter
2009 Welcome Philippe Lioret Koban
2011 Ay Büyürken uyuyamam Şerif Gören Mert
2014 8 Saniye Ömer Faruk Sorak Tayfun

Tiyatro

Yıl Oyun Sahneye koyan Tiyatro
2006 Otomatik Portakal Thierry Harcourt La Ménagerie du Cirque d'Hiver
2007 Effets Secondaires Jean-Georges Tharaud Comédie de Paris
2014 Tatyana Melis Tezkan & Okan Urun Üsküdar Tekel Sahnesi

Dizi

Yıl Dizi Yönetmen Karakter
2008 Famille d’acceuil Alain Wermus İlhan
2009 Kış Masalı Gül Oğuz Masum
2010 Fatmagül'ün Suçu Ne? Hilal Saral Mustafa
2013 20 Dakika Ali Bilgin Ozan
2014 Firuze Cemal Şan Oğuz
2014 Gönül İşleri Türkan Derya Asrın
2015 Poyraz Karayel Çağrı Vila Lostuvalı Mete

Kısa Metraj

Yıl Film Yönetmen Karakter
2007 Cosa Nostra Elisabeth Richard Nino
2008 Lignes Johann Bertelli Emir

Reklam

Yıl Reklam Yönetmen
2008 Toyota Avensis Mondiale Jan Wentz