İçeriğe atla

Erkek hakları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
22.10, 3 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24206042 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))

Erkek hakları ya da Erkek Hakları Hareketi, büyük ölçüde kadın haklarına bir yanıt olmak üzere 1980'lerde tanımlanan bir hareket olarak başladı. Hareketin amacı erkeklere ilişkin konuları ortaya koymak ve erkeklere yönelik kurumsal ve toplumsal ayrımı kaldırmaktır. Erkek Hareketinin bir parçasıdır. Özellikle, erkekleri ve erkek çocuklarını olumsuz etkileyen veya bazı durumlarda yapısal olarak ayrımcılık yapan belirli devlet politikalarına odaklanan çeşitli grup ve bireylerden oluşur. Erkek hakları hareketi içinde tartışılan ortak konular arasında, çocuk velayeti, nafaka ve evlilik mülkiyeti dağıtımı gibi konular dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere aile hukukunda kadınlara verildiği iddia edilen ayrıcalık yer almaktadır. Hareket aynı zamanda ebeveynlik, üreme, intiharlar, erkeklere yönelik aile içi şiddet, sünnet, eğitim, zorunlu askerlik, sosyal güvenlik ağları ve sağlık politikalarıyla da ilgileniyor. Erkek hakları hareketi, 1970'lerin başında erkek kurtuluş hareketinden ayrıldı ve her iki grup da daha büyük erkek hareketinin bir parçasını oluşturdu.

Erkek hakları hareketi içinde olanlar genellikle kendilerini maskülist olarak görmemekte ve büyük ölçüde geleneksel veya cinsiyet ideolojisini onaylamamaktadırlar. Başlangıcından bu yana, erkek hakları hareketi önemli eleştiriler aldı ve bazı akademisyenler, hareketi veya bazı kısımlarını feminizme karşı bir tepki olarak tanımladı.[1] Erkek hakları hareketi ile ilgili iddialar ve faaliyetler eleştirildi. Nefret ve şiddet içeren bir hareket olarak etiketlendi.[2][3] The Southern Poverty Law Center, 2018'de "erkek hakları hareketinin bazı köşelerinin meşru şikayetlere odaklandığını" belirtirken, bazı erkek hakları gruplarını ise 'erkek üstünlüğü' şemsiyesi altında bir nefret ideolojisinin parçası olarak sınıflandırdı (bkz: Erkekmerkezcilik ve ataerkillik).[4][5] Kimilerine göre hareket Kadın Düşmanlığı içerir.[6][7]

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; backlash isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ Goldwag, Arthur (15 Mayıs 2012). "Hatewatch: Intelligence report article provokes fury among Men's Rights Activists" (İngilizce). Southern Poverty Law Center. 24 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2017. 
  3. ^ ek.co.uk/people/62607/mens-rights-movement-why-it-is-so-controversial "Men's rights movement: why it is so controversial?" |url= değerini kontrol edin (yardım). The Week. 19 Şubat 2015. Erişim tarihi: 19 Mart 2019. 
  4. ^ "Male Supremacy" (İngilizce). Southern Poverty Law Center. 7 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2018. 
  5. ^ Russell-Kraft, Stephanie (4 Nisan 2018). "The Rise of Male Supremacist Groups". The New Republic. Erişim tarihi: 19 Mart 2019. 
  6. ^ Ruzankina, E.A. (2010). "Men's movements and male subjectivity". Anthropology & Archeology of Eurasia. 49 (1): 8-16. doi:10.2753/aae1061-1959490101. 
  7. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; :2 isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)