Envanter

Vikipedi, özgür ansiklopedi
14.01, 20 Mart 2020 tarihinde InternetArchiveBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 21735426 numaralı sürüm (Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0)

Envanter, belirli bir tarihe ilişkin borç, alacak ve varlıkların miktarlarının ve değerlerinin, sayım, kontrol ve düzeltme yaparak saptanmasıdır.

Psikolojide kullanılan envanter ise (envanter tipi test), sadece evet ve hayır ile cevaplanacak soruları içerir.

Ticari envanter

Her ülkenin kendine ait muhasebe ve envanter sistemi vardır; bu yazı ekonomi teorisi, Birleşik Devletler finansal muhasebe kuralları, ve Eliyahu M. Goldratt'ın throughput accounting indendir. Ulusal sınırlar ekonomiyi sınırlamaz, ve throughput accounting fonksiyonları ulusal düzenlemelerden bağımsızdır çünkü kamusal finans raporlarını sadece dolaylı olarak etkiler.

ABD deki kuruluşlar envanter lerini kullandıkları Generally Accepted Accounting Practices (GAAP) uygun olarak kullanırlar, ki bu kurallar Financial Accounting Standards Board (FASB) (ve diğerleri) tarafından konmuştur ve uygulanması ABD menkul Kıymetler Komisyonu (SEC) ve diğer federal ve yerel yönetimler tarafından zorunlu tutulmuştur. Envanter yönetimi işletmelerin iç işlerini maliyet muhasebesi metotlarından dolayı etkiler.


Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar