Elektronik veri değişimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
00.57, 2 Mayıs 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22288831 numaralı sürüm (Tarih bağlantısı düzenleme)

Farklı kuruluşlardaki uygulamalar arasında yapısal veri değişimidir.İş dünyasında kullanılan kâğıt belge değişiminin yerine geçmektedir.Bu yönü sebebiyle Elektronik Ticaret'le de alakalıdır.EDI uygulamalarında veri, yapısal bir formatta transfer edilmektedir.Dünya çapında ticaretin kolaylaştırılması amacıyla kurulan BM 4.Çalışma Grubunun bir girişimi olan bu formata EDIFACT (İdari, Ticaret ve Nakliyata İlişkin Elektronik Veri Değişimi) adı verilir.Girişim ticari verilere elektronik yoldan ulaşmak için bir dünya standardına gereksinim duyulmuş ve on yıl evvel, uluslararası ticaretin etkinliğini artırmak için başlatılmıştır.Standartlaşma 1987 yılında başlamıştır. EDI organizasyonlar arası bilgi paylaşma ve değişim yeteneğine sahip olan bir iletişim paketi kullanılarak, bir bilgisayar ve diğeri arasında elektronik olarak bilgi değişiminin yapıldığı bir sistemdir.

Kullanıldığı Alanlar

Limanda EDI yoluyla sağlanan ek bilgi hizmetleri

  • Gemi sahipleri/acenteleri için bilgi tedariki veya yükletenler için ilgili acentelerin kontak adresleri, detayları ile birlikte deniz taşıma servisleri hakkında bilgi sağlamak.
  • Gümrük işlemleri ve formaliteleri hakkında bilgi tedariki. Limandaki sağlık vb. yüklerin çıkış ve varış yerleri ile aralarındaki taşıma maliyetleri, stevodoring firmaları, adresleri ve fiyatları hakkında bilgi.
  • Liman kullanıcıları için kontakların tedariki. Örneğin; limanın bulunduğu ülkedeki yük trafiği.