Malvaceae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
16.53, 14 Ocak 2021 tarihinde LdUPr12Lll82 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24648467 numaralı sürüm (Bazı yazım ve noktalama yanlışları düzeltildi. Başka viki sayfalarına bağlantılar eklendi ve düzenlendi.)
Ebegümecigiller
Starr 030523-0126 Malva parviflora.jpg
Malva parviflora
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Familya: Malvaceae
Juss.
Alt familyalar

Metne bakınız.

Ebegümecigiller (Malvaceae), yaklaşık 1500 türüyle, kutuplar hariç dünyanın her yerinde yayılış gösteren çiçekli bitkiler familyası. Tek ya da çok yıllık otsular, çalılar ya da ağaçlardır. Büyük, parlak, huni şeklinde çiçekleri vardır.

Morfolojik özellikleri

Yapraklar alternat dizilişli, tam veya elsi loplu ve stipullüdür. Çiçekler yaprak koltuklarında tek veya kimoz çiçek durumludur. Çiçekler erdişi, nadiren tek eşeyli ve ışınsal simetrilidir. Genellikle epikaliks bulunur. Sepaller ve petaller 5, serbest veya kaidede birleşikdir. Stamenler çok sayıda ve filamentleri stilusu saran bir tüp şeklinde (kolumna) birleşmiştir. Pistil tek, ovaryum üst durumludur. Meyve pek çok merikarpa ayrılan bir şizokarp şeklinde, bakka, samara veya kapsuladır.

Genel özellikleri

Otlar, çalılar veya ağaçlar olup dünyanın çok soğuk bölgeleri dışında yaygındır. Çiçekler hipogin, aktinomorfik, sepallerin aşağı kısmı oldukça bitişiktir. Petaller serbest olup çiçek tomurcuk halinde iken birbirleri üzerine kıvrırmış; çiçekler iki eşeyli, stamenler çok sayıda olup flamentleri dişi organın etrafında bir tüp teşkil edecek biçimde billeşmiş, bu tüp korallanın bazal kısmına hafifce bağlanmış, anterler tek odacıklıdır.

Alt familyalar

Bombacoideae
Brownlowioideae
Byttnerioideae
Dombeyoideae
Grewioideae
Helicteroideae
Malvoideae
Sterculioideae
Tilioideae

Galeri