Dream Evil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
15.32, 13 Eylül 2020 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23237765 numaralı sürüm (→‎Diskografi: düzeltme)
Dream Evil
Genel bilgiler
Başladığı yer İsveç
Tarzlar Power Metal
Etkin yıllar 1999-günümüz
Resmî site http://www.dreamevil.se/
Üyeler Niklas Isfeldt
Daniel Varghamne
Fredrik Nordström
Peter Stålfors
Pat Power

Dream Evil, İsveçli power metal grubu. 1999'da, şu an grubun ritim gitarcısı olan Fredrik Nordström tarafından kurulmuştur. İsimlerini 1987 çıkışlı bir Ronnie James Dio albümünden almaktadırlar.

Kariyer

Yapımcı Fredrik Nordström’da kendine ait bir metal grubu kurmanın heyecanı vardı, fakat tek başına kendiyle aynı müzik görüşüne sahip birilerini bulmak zordu. Nordström 1999 yılında Yunanistan adalarında yaptığı seyahat sırasında genç gitarist Gus G. ile tanıştı. İki müzisyen, aralarındaki yaş farkına rağmen iyi anlaştılar. Daha sonra bir grup kurmak için planlara başladılar.

Onların, gruplarına katmak istedikleri ilk kişi Snowy Shaw oldu. Baterist başlangıçta onların teklifini reddetti ama sonradan fikrini değiştirerek grubun ilk albümünde çalmaya kabul etti.

Vokalist Niklas Isfeldt o sıralarda bir grupta olmadığı ve herhangi bir projede yer almadığı için gruba katılmayı kabul etti, ayrıca bass görevleri yerine getiren grup arkadaşı Peter Stålfors’u da bu gruba getirdi.

Bir süre sonra grupta sorunlar çıkmaya ve grup dağılmaya başladı. Sonra grup Century Media Records ile bir anlaşma yaptı. Nordström ve Gus grubun adını ortaçağ tamesında Dragonslayer olarak değiştirdiler.Grup bu ismi çok orijinal bulmadığı için son olarak grubun adının Dream Evil olmasına karar verdiler.

Dream Evil grubunun ilk albümünün adını Dragonslayer koydular 2002 yılı Nisan ayında çıktı ve bu ilk albüm büyük ilgi gördü, festivallerde çıkmaya başladılar ve Blind Guardian sponsorluğunda dünya turuna çıktılar. Japonya ve Avrupa turlarına da çıktıktan ve tekrar döndükten sonra iki hafta içinde 2.albümleri olan Evilized ı 20 Ocakta çıkardılar.

Gus 2004 yılının sonlarına doğru gruptan ayrıldı ve yerine Mark Black geçti.2005 Yılında Niklas Isfeldt ve Peter Stålfors da gruptan ayrıldı ve onların yerlerine Jake E. Berg ve Tommy Larsson geçti.2006 da Snowy Shaw’ın gruptan ani ayrılışından sonra grup birkaç ay sessizliğe gömüldü.

25 Ocak 2008 yılında In the Night adlı albümleri çıktı. 25 Ağustos 2008'de grubun ilk DVD'si Gold Medal in Metal (Alive & Archive) piyasaya çıktı.

Diskografi

Kaynakça

  1. ^ [1][ölü/kırık bağlantı] dreamevil.com Retrieved Temmuz 24, 2008