Doktor Octopus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.31, 15 Ekim 2020 tarihinde Sayginer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23787086 numaralı sürüm (→‎top: Bakım kat. düz.)
Doctor Octopus
Yayım bilgileri
Yayımcı Marvel Comics
İlk görünüm (Doktor Ahtapot):
'Amazing Spider-Man' # 3 (1963 Temmuz)
(Superior Spider-Man) ':'
' 'Amazing Spider-Man' # 698 (2012 Aralık)
Yaratan Stan Lee
Steve Ditko
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adı Otto Gunther Octavius
Güçleri 4 Mekanik Kolları Vardır

Doktor Octopus (Doktor Ahtapot). Stan Lee ve Steve Ditko tarafından Marvel Comics dergilerinde yaratılmış bir çizgiroman karakteridir. Örümcek Adamın ana ve en eski düşmanlarından biridir.

İlk kez Temmuz 1963'te Amazing Spider-Man dergisinin 3. sayısında okuyucular ile tanıştırılmıştır. Miyop, tıknaz bir karakter olan Ahtapot, deli bilim adamı şablonuyla kurgulanmıştır. Kendi tasarladığı 4 mekanik kolu ile çılgın tasarıları için suç işlemektedir.

Sinemada Doktor Octopus

2004'te sinemalara gelen Örümcek Adam 2 (Spiderman 2) filmindeki ana karakterlerden biridir.

Otto Octavius, başarılı bir bilim adamıdır. Oscorp'un masraflarını karşıladığı yenilenebilir enerji projesini yürütmektedir. Deneyde kullandığı 4 mekanik kol omurilikleri üzerinden Otto'nun sinir sistemine bağlıdır ve düşünceleri ile hareket edebilmektedirler. Yapay zeka yüklü sistem bir çip ile kontrol edilmektedir.

Deney sırasında bir sorun çıkar ve kollar omurgasına işler ve kontrol çipi yanar. Octavius, bu olay ve karısının ölümü üzerine akıl sağlığını kaybetmeye başlar. Deneyini tekrarlamak istemektedir. Örümcek Adam bu projenin dünyayı yok edeceğini anlar ve Octopus'u engellemeye çalışır.