Doğal çevre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 09.52, 3 Aralık 2020 tarihli sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))

Çevre, insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları, fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel ortam ve içinde yaşadığımız doğal ortamdır.

Canlı varlıkları etkileyen dış tesirlerin tümüne çevre denir. Çevre geleceğimiz için çok önemli katkılarda bulunur. Eğer çevremizi kontrol altında tutamazsak, gelecek nesil bu durumdan fazlasıyla etkilenecektir.

Yaşam ve çevre birbirlerine bağlı iki önemli unsurdur.

İnsan yaşamı ve doğal yaşam çeşitli dengeler üzerine kurulmuştur. İnsanın çevreyle oluşturduğu ilişki en büyük dengelerden biridir. Bu sistemler arasındaki ilişkiler çoğunlukla kişiler tarafından fark edilmeyecek kadar uzun ilişki halkalarıyla birbirine bağlı ve uzun süreli olabilmektedir.

Giriş

Jeolojik hareketler

Yeryüzü suları

Okyanus

Mercan resifi önemli bir biyoçeşitlilik oluşturu.
Dünya'nın beş okyanusu
Büyük Okyanus · Atlas Okyanusu · Hint Okyanusu
Güney Okyanusu · Arktik Okyanusu

Okyanuslar büyük ölçekteki deniz sularıdır. Dünya yüzeyinin yaklaşık %71'ini (362 milyon km²'lik bir alan) okyanus ve denizler oluşturur.

Nehir

ColumbiarivergorgeJRH.jpg

Dere

Göl

Gölet

Atmosfer, iklim ve hava

Canlılık

Animal diversity.png

Ekosistem

Biyom

Biyojeokimyasal döngü

Doğa

Diversity of plants image version 5.png

Siyasi hareket

Galeri