Devrim Arabaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.32, 2 Ocak 2021 tarihinde YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24537802 numaralı sürüm (Ulam eklendi)
Devrim Arabaları
"Devrim Arabaları" filminin afişi
Yönetmen Tolga Örnek, Yrd. Yönetmen ; Mehmet Ada Öztekin
Yapımcı Tolga Örnek
Türker Korkmaz
Senarist Murat Dişli
Tolga Örnek
Oyuncular Haluk Bilginer
Taner Birsel
Ali Düşenkalkar
Halit Ergenç
Altan Gördüm
Serhat Tutumluer
Onur Ünsal
Selçuk Yöntem
Vahide Perçin
Uğur Polat
Sait Genay
Murat Serezli
Levent Can
Müzik Demir Demirkan
Görüntü yönetmeni Hasan Gergin
Sanat yönetmeni Veli Kahraman
Stüdyo Ekip Film
Dağıtıcı Pinema
Yapım yılı 2008, Türkiye
Süre 100 dakika
Dil Türkçe
Hasılat 1,100,299 $[1]

Devrim Arabaları, Tolga Örnek'in yazıp yönettiği dram türündeki Türk filmi. 1961 yılında yapılan Devrim adlı otomobilin üretimini ve bu esnada projede çalışanların yaşadıklarını konu almaktadır.

Konusu

16 Haziran 1961. Devlet Başkanı Cemal Gürsel tümüyle yerli üretim bir otomobil yapılmasını emreder ve görevin TCDD işletmesine verildiği bildirilir. O gün orada bulunan 23 mühendis bu emri "Türk insanının makûs talihine karşı bir meydan okuma" olarak algılarlar. En küçük bir tereddüt ya da endişe sergilenmeksizin derhal işe başlanır. Çalışma mekanı olarak Devlet Demiryolları'nın Eskişehir'deki Cer Atölyesi seçilir.

Zaman müthiş dardır. Ekibin Cumhuriyet Bayramı' na kadar yalnızca 130 günü vardır. Türkiye’nin ilk yerli otomobili olacak eserin adı da konmuştur: “Devrim”.

“Devrim Arabaları” azmin ve birbirine inanan insanların neleri başarabileceğini gösteren, bu topraklarda yaşanmış bir başarı öyküsüdür… Hikâye, bu aracı üretme görevini üstlenmiş 23 mühendisin kariyerlerini ve aile hayatlarını riske atarak girdikleri bu üretim macerasında zamanla, yoklukla, politikayla, karşılarına çıkan sayısız engelle mücadelelerini anlatır. Aslında anlatılan bir inanç ve azim öyküsüdür. Filmde bir mühendislik başarısının, siyasi olaylarla baştan sona nasıl yokedilmeye çalışıldığı gözler önüne seriliyor. Türkiye'nin dışarıya bağımlılığını azaltacak bir proje olarak görünen bu olaya karşı ABD'den gelen yardım komiserlerinden, projeyi halkın gözünde küçük düşürmeye çalışan 'medya'ya kadar birçok olgu başarıyla incelenmiş.

“Devrim Arabaları” Türk mühendisinin ve işçisinin, 20 sene öncesine kadar toplu iğne dahi üretemeyen bir ülkede kalkıştıkları bu meydan okumayı, bugün her şeye kolayca sahip olan nesillere, idealist zihniyeti ve zaferi de aktararak yaşattıkları bir birlik ve başarı öyküsüdür.

Kaynakça

  1. ^ (Türkçe) Box Office

Dış bağlantılar