Devralma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
12.18, 14 Mart 2018 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 19600612 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)

Şirketlerde, devralma, bir şirketin (hedef) bir başkası tarafından satın alınmasıdır (devralan ya da teklif veren kişi). İngiltere'de, bu terim, özel bir şirketin satın alınmasının aksine, hisse senetlerinin borsada kote olan bir halka açık şirketin satın alınması anlamına gelir.

Türleri

Dostane

Bir "dostane devralma", yönetim tarafından onaylanan bir satın alım işlemidir. Teklif sahibi başka bir şirkete teklif sunmadan önce, genellikle ilk olarak şirketin yönetim kurulunu bilgilendirir. İdeal bir dünyada, yönetim kurulu, teklifi kabul etmenin, hissedarların yararına olduğunu düşünürse, teklifin hissedarlar tarafından kabul edilmesini önerir.

Özel bir şirkette, hissedarlar ve yönetim kurulu genellikle aynı kişiler veya birbirleriyle sıkı sıkıya ilişkili olduğundan, özel satın almalar genelde dostane şeklindedir. Hissedarlar şirketi satmayı kabul ederse, yönetim kurulu genellikle aynı düşüncede veya hisse senedi sahiplerinin emirleri uyarınca teklif sahibiyle işbirliği yapabilir. Bu nokta, her zaman halka açık bir şirketin satın alınmasını içeren İngiltere'nin devralma kavramı ile alakalı değildir.

Düşmanca

Kaynakça