Darülhikme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
07.45, 3 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24191015 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))

Darülhikme. Fatimiler'in Kahire'de Abbasiler'e karşı propaganda amacıyla kurulmuş kütüphane ve kültür merkezi. Halife Hakim tarafından 1004 yılında Abbasilerin Beytülhikmesiyle rekabet etmek için kurulmuştur. Bazı kaynaklarda adı Darülilim'dir. Bir rivayete göre 1.600.000 kitap sayısına ulaşmıştır.

Ayrıca Bilgelik Evi (Arapçaدار الحكمة, Dār al-Ḥikmah) veya House of Knowledge (Arapçaدار العلم, Dār al-ʿIlm) Fatımi Halifeliğinin (bugünkü Mısır) eski bir üniversitesiydi. MS 1004 yılında kütüphane olarak inşa edilmiş ve aynı yıl Fatımi İmam-Halife El-Hakim Bi-Emrillah tarafından bir devlet üniversitesine dönüştürülmüştür.

Kütüphanenin koleksiyonu o kadar genişti ki tarihçi İbn Abi Tayyi' bunu bir "Dünya Harikası" olarak tanımladı.[1] Tarihçi Ahmed Bin Ali Maqrizi, "Kahire'deki Bilgelik Evi, tüm kapıların ve koridorların tefrişatı, dekorasyonu ve güzelleştirilmesi ve çok sayıda hizmetkarın görevlendirilmesi dışında kapılarını halka açmadı. Kırk dolaplardaki raf sayısı her biri yaklaşık on sekiz bin kitap alabiliyordu ve (raflar) açıktı, kitaplar herkesin erişimine açıktı ve kitap isteyen biri kitap kolayca bulabilir. tek başına, işe alınanlardan yardım isteyebilir."

İslami bilgi geleneğine uygun olarak, Fatımiler çeşitli konularda kitaplar topladılar ve kütüphaneleri dünyanın dört bir yanından bilim adamlarının ilgisini çekti. İmam-Halife el-Hakim, öğrenmenin büyük bir koruyucusuydu ve orada okumak isteyen herkese ücretsiz kağıt, kalem, mürekkep ve yazı takımı sağladı.[1]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ a b Virani, Shafique N. (2007). The Ismailis in the Middle Ages: A History of Survival, A Search for Salvation. New York: Oxford University Press. s. 92.