Darülaceze

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.15, 28 Kasım 2020 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24112683 numaralı sürüm (düzeltme)
Darülaceze
II. Abdülhamid arşivinden Darülaceze
Kuruluş 1895 (126 yıl önce) (1895)
Kurucu II. Abdülhamid
Kuruluş yeri İstanbul
Amaç İnsani
Konum
Önemli kişiler Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu
Bilal Erdoğan
Hamza Cebeci
Zehra Zümrüt Selçuk
Ana kurum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Resmî site darulaceze.gov.tr
Darülaceze kapısı

Darülaceze, 1895 yılında padişah II. Abdülhamit'in fermanı üzerine Okmeydanı'nda 27.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur.

Bir idare binası, sekiz aceze dairesi, çocuk yuvası, revir ve hastane, cami, kilise, sinagog, iş ocakları, aş ocağı, fırın, hamam, çamaşırhane, gasilhane, berberhane, hemşire ve bakıcılar için personel lojmanları, rehabilitasyon merkezi, hayvan kesimhanesi, demirbaş eşya deposu, kuru gıda ambarı, yaş sebze ve meyve muhafaza deposu, buzhane gibi üniteleri içine alan 20 binadan oluşmaktadır.

Burada yüzyıldan beri din, mezhep, dil, ırk, sınıf ve cinsiyet farkı gözetmeksizin bakıma muhtaç kimsesiz, yaşlı ve sakat insanlarla, sokağa terk edilmiş 0-6 yaş arası çocuklar ücretsiz olarak, her türlü ihtiyaçları karşılanarak barındırılmaktadır.

Bugün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı olan kurum [1], mülhak bütçe ile yönetilmektedir. Darülaceze'nin gelirleri, hayırseverlerin bağışları, zekat, adak, kurban bağışı, gayrimenkul hibeleri ve bunlardan alınan kiralar ile belediyece tahsil edilen %10 eğlence resminin %10'undan oluşmaktadır.

Kaynakça

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2012. 

Dış bağlantılar