Damaskios

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.38, 7 Kasım 2020 tarihinde ToprakBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23977128 numaralı sürüm (düzenlemeler ve imla)

Damaskios (y. 458 - y. 538) son Yeni Platoncu olarak bilinen Akademia'nın son müdürü. Justinian döneminde okulların pagan olduğu gerekçesiyle kapatılmasından sonra Pers sarayında mülteci olarak yaşamaya başladı. Mülteciliği Bizans'a kabülüyle sona ermiştir. Ondan günümüze kalan üç Platon yorumu ve Difficulties and Solutions of First Principles başlıklı bir metindir.

Yaşamı

Damaskios, Suriye'de yer alan Şam'da (Damaskos) dünyaya gelmiştir. Ana dilindeki adı bilinmemektedir. Henüz gençken İskenderiye'ye retorikçi Theon'un öğrencisi olmak amacıyla yolculandı. Burada dönemin önde gelen çeşitli filozoflarından da ders aldıktan sonra Atina'ya gitti. Yaklaşık 515'te Akademia'nın başına geçti.

529'da Justinian okulu kapattı ve Damaskios ile altı arkadaşı Hüsrev'in sarayına sığındı. Hüsrev ile Justinian'ın barış anlaşması imzalamasından sonra[1] İskenderiye'ye dönüp çalışmalarına devam ettiği düşünülüyor.[2]

Damaskios'un öğrencileri arasında en önemlisi Kilikyalı Simplikios'tur. Damaskios'un yaşamı hakkında pek bilgimiz yok ama Yeni Platonculuğun onunla sona erdiğini söyleyebiliriz.

Kaynakça

  1. ^ ok ama Yeni Platonculuğun on
  2. ^ la s