Da Beatminerz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
07.19, 3 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24190066 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Da Beatminerz
Başladığı yer Bushwick, Brooklyn, New York, ABD
Tarzlar Hip hop
Etkin yıllar 1992-günümüz
Müzik şirketi Rawkus, Copter
Üyeler Mr. Walt
DJ Evil Dee
Eski üyeler Baby Paul
Rich Blak
Chocolate Ty

Da Beatminerz, Amerikalı hip hop prodüksiyon ekibidir. Bushwick, Brooklynli grup, karanlık ve cesur sounduyla yer altı hip hop dünyasında önemli yer edinmiştir.[1]

Geçmişi

İki kardeş olan Mr. Walt ve DJ Evil Dee, ilk kez Evil Dee'nin grubu Black Moon'un "Who Got Da Props?" adlı single'ı ile isimlerini duyurdular. 1993'te grubun ilk albümü Enta Da Stage'in tamamının prodüksiyonunu gerçekleştirdiler ve Buckshot ve ekibi Boot Camp Clik ile çalışmaya devam ettiler. 1995'te Baby Paul'ü bünyesine katan grup, Smif-N-Wessun'ın Dah Shinin' adını taşıyan ilk albümünün de prodüktörlüğünü üstlendi. Boot Camp üyeleri Heltah Skeltah'ın Nocturnal ve O.G.C.'nin Da Storm albümlerine katkıda bulundular. 1990'ların sonlarına gelindiğinde, müşteri listesini genişleten grup; artık Afu-Ra, Black Star, De La Soul, Flipmode Squad, M.O.P., Mic Geronimo ve O.C. gibi isimlerle çalışmaktaydı.

1996'da Red Hot Organization'ın derleme CD'si America is Dying Slowly'de Wu-Tang Clan, Coolio ve Fat Joe ile birlikte yer aldılar. Yaygın AIDS salgını konusunda Afrikalı Amerikalı erkekleri bilinçlendirmek amaçlı kaydedilen bu albüm, The Source dergisi tarafından bir başyapıt olarak gösterildi.

2001'de Rich Blak ve Chocolate Ty'ın da gruba katılmasıyla Da Beatminerz beş kişi olarak yola devam etti. O yıl, Brace 4 Impak adını verdikleri ilk albümlerini bağımsız plak şirketi Rawkus Records'tan yayınladılar. Mikrofonda Royce Da 5'9", Black Moon, Ras Kass, Diamond D, Cocoa Brovaz, Pete Rock, Talib Kweli, Freddie Foxxx, Jean Grae ve Naughty by Nature gibi isimler ve gruplar yer aldı. İlk single "Take That" büyük hit oldu ve Hot Rap Singles listesinde ilk beşe girdi. 2004'te diğer elemanların ayrılmasıyla grup orijinal kadrosuna döndü. Evil Dee ve Mr. Walt, ikinci albümlerini 2004'te Copter Records'tan çıkardılar: Fully Loaded w/ Statik. Ekip son yıllarda Akrobatik, Big Daddy Kane, Black Moon, Boot Camp Clik, Craig G, Dilated Peoples, Jean Grae, KRS-One, Naughty by Nature, Smif-N-Wessun ve Wordsworth gibi isimlerin prodüktörlüğünü üstlenmektedir.

Diskografi

Kaynakça

  1. ^ "Allmusic". 20 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2012.