Burak Karaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
11.55, 18 Ekim 2020 tarihinde InternetArchiveBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23836492 numaralı sürüm (3 kaynak kurtarıldı ve 0 kaynak ölü olarak işaretlendi.) #IABot (v2.0.7)
Burak Karaman
Doğum 2 Mart 1969 (1969-03-02) (53 yaşında)
Hopa, Artvin
Meslek Yönetmen, Tiyatro oyuncusu

Burak Karaman (d. 2 Mart 1969, Hopa), Türk tiyatro oyuncusu, yönetmeni.

Artvin'li bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğretimini İstanbul da tamamladı. Lise eğitimini Mehmed Bayazıd Lisesinde, Üniversite Lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümünde 1991 yılında tamamladı. Aynı yıl {{Devlet Tiyatroları]]na kabul edildi ve Trabzon Devlet Tiyatrosunda sanatçı olarak görev almaya başladı. 1991 ila 1998 yılları arasında Trabzon Devlet Tiyatrosu bünyesinde oyuncu ve tiyatro müdürü olarak görev yaptıktan sonara, 1998 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu'na tayin oldu.

İstanbul Devlet Tiyatrosunda birçok oyunda oynadı. Devlet Tiyatroları dışında yaptığı çalışmalar arasında en önemlisi, 2011 yılında Kerem Kobanbay ve Savaş Özdural ortaklığında İstanbul Kadıköy de kurulan Tiyatro Akla Kara'nın kuruluş sürecindeki çalışmaları oldu. Tiyatro Akla Kara'nın ilk sezon sahnelediği dört oyundan birini, Fare Kapanı'nı yönetti. Karaman Devlet Tiyatrolarındaki görevinin yanı sıra, Tiyatro Akla Kara bünyesinde gerek oyuncu gerek yönetmen olarak çalışmalar yapmaya devam etmektedir. Ayrıca Burak Karaman tiyatro çalışmalarının dışında çok sayıda filmde seslendirme da yapmaktadır.

Yönettiği tiyatro oyunları

Rol aldığı tiyatro oyunlar

Rol aldığı dizi filmler

Dış bağlantılar