Bosna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
02.37, 3 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24179985 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Açık kahverengi ile gösterilen Modern Bosna.

Bosna (Kiril alfabesi'nde: Босна) kuzeyinde ve doğusunda Sava ve Drina, güneyinde Pannonia Ovası bulunan Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin kuzey bölümünü kapsayan tarihi ve coğrafi bölgedir. Güneyinde Hersek bulunmaktadır.

Bosna'nın yaklaşık alanı 41,000 km² olup bugünkü Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin %80'ini kapsamaktadır. Bosna ve Hersek bölgeleri arasında resmî bir sınır olmamakla birlikte Ivan-planina gayriresmî sınırları oluşturmaktadır. Bosna tâbiri ilk defa De Administrando Imperio isimli yazılı kaynakta Sarayevoya yakın bir yerde Bosona isimli küçük bir köy/kasaba olarak geçmektedir (Helence: χωρίον Βόσονα). Hersek ise daha sonra kullanıma girmiştir. Bu bölge isimleri Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde ayrı bölgeleri tarif etmek için kullanılmıştır.

Bosna Madalyası, İmal Tarihi H.1299, M.1849

Bosna; Osmanlı Devleti hakimiyeti altında iken, ondokuzuncu yüzyıldan itibaren Rusyanın da teşviki ile karışıklıklara ve isyanlara maruz kalmıştır ve Sırplar tarafından 1849'da çıkartılan isyan Osmanlı birliklerinin bölgeye gönderilmesi ile bastırılmıştır. Bosnada çıkan isyanı bastıran subay ve askerler Bosna Madalyası ile taltif edilmişlerdir.

Kaynakça