Black Mesa (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
02.06, 3 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24178941 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Black Mesa
Black-mesa-logo.png
Black Mesa başlık kartı
Geliştirici Crowbar Collective Bunu Vikiveri'de düzenle
Yapımcı Crowbar Collective (VALVE ait Black Mesa souce Ekibi)[1]
Seri Half-Life
Motor Source
Platform Windows[2]
Çıkış
Tür Birinci şahıs nişancı
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Black Mesa (stilize biçimiyle BLλCK MESA), yapımına 2004'te başlanan ve sekiz yıl kadar süren uzun bir geliştirme süreci sonunda ücretsiz olarak sunulan, Valve firmasının ses getiren oyununun baştan sona yeniden yapılmış halidir.

Black Mesa ilk duyurulduğunda ismi Black Mesa: Source olarak açıklanmıştı. Fakat daha sonra Half-Life serisinin yapımcısı olan Valve tarafından, ismin asıl seri ile karıştırılabilme olasılığına karşı Black Mesa olarak değiştirilmiştir. Oyundaki bütün modellemeler, sesler ve müzikler yenilenmiştir, ayrıca basit yan görevler de eklenmiştir.

Oyun ilk çıktığında Xen bölümleri yoktu, bunlar sonradan eklenecekti. Zamanı gelince Beta Xen bölümleri ile beraber birkaç tane daha bölüm eklendi. Bunlarla beraber oyundaki eksikler tamamlandı.

Black Mesa, ücretsiz olarak indirilebilir. Fakat oynayabilmek için Steam hesabınızı kullanarak oyunu tanıtmalı ve bir yazılım indirerek oyunun çalışması için destek sunmalısınız. Bir alternatif daha var; oyunu satın almak. Yapımcıların haber vermeksizin üzerinde çalıştığı yeni versiyon, ilk versiyondan yaklaşık 3 yıl sonra satışa sunuldu. Source motorunun yeni sürümü kullanıldığı için grafikler canlandı ve içerik yenilendi. Ayrıca çoklu oyuncu desteği de eklendi. Bunu oynayabilmek için Steam'a belli bir ücret ödemelisiniz, ilk versiyonu ise ücretsiz oynama hakkına sahipsiniz ama artık buna destek gelmeyeceğini de bilmelisiniz. Yani yeni güncellemeler yapılmayacak.

Eleştiriler

Black Mesa duyurulduğunda neredeyse tüm hayranlar, bilinen bir hikâyenin yeniden yapılandırılmasını gereksiz gördüler. Ayrıca yapımcı grubun amatör olduğunu düşünerek Half-Life efsanesinin lekeleneceğini söylediler. Fakat oyundan bazı görüntüler ve ara videolar yayınlanınca, olumlu düşünmeye başladılar.

Black Mesa, çıktıktan sonra da birçok eleştiriye maruz kaldı ama bu durum kısa sürdü. Yapılan güncellemeler ve ek paketler ile oyuncuların istekleri yerine getirildi. Böylece tepkiler de büyük oranda azaldı.

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. ^ "Black Mesa: Re-visit the world that started the Half-Life continuum". Black Mesa. 29 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2013. 
  2. ^ "Black Mesa Community Forums". James Kane. 4 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2011. 
  3. ^ "Black Mesa Community Forums". Carlos "cman2k" Montero. 30 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2012.