Bit Palas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
01.57, 3 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24178661 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Bit Palas
Bit Palas romanının kapağı
Yazar Elif Şafak
Tür Roman
Yayım Mart 2002
Yayımcı Metis Yayınları
ISBN 975-342-354-3

Bit Palas , Elif Şafak'ın Mart 2002 tarihinde yayınladığı 381 sayfadan oluşan Şehrin Aynaları, Pinhan ve Mahrem'in ardından yazdığı dördüncü kitabıdır. Bit Palas, 2005 yılında İngiltere'de "en iyi yabancı edebiyat kısa listesi"nde yer almıştır.[1]

Konu

Mezarlıklar üzerine kurulması ve etrafındaki çöplerden dolayı yaşanmaz halen gelen Bonbon Palas adlı bir apartmanın hikâyesi anlatılmaktadır. Art Nouveau tarzında inşa edilen apartmanda yaşayanların hepsi birbirinden farklı kişilerdir.Zıt kuaför ikizler Cemal ve Celal; aşırı titiz Hijyen Tijen ve kızı Su; iki arada bir derede kalmış Mavi Metres; evhamlı ve sinameki Ateşmizaçoğulları; gizemli Madam Teyze; torunlarını masallarla "zehirleyen" Hacı Hacı; Metin Çetin ve uğruna bilimkadınlığını bırakıp peşinden gelmiş Karısı Nadya; yaşamın kıyısında yürüyen Sidar ve köpeği... Apartman sakinleri zıt olmakla beraber onları birleştiren hamamböcekleri ve çöp kokularıdır.

Eleştiriler-Görüşler

  • Sırma Köksal, “Hikâye anlatmayı bilen biri”, Cumhuriyet Dergi, 11 Temmuz 2002
  • Elif Ersin, "Bit Palas ve Elif Şafak", Radyo Boğaziçi
  • Jale Parla, “Bit Palas”, Cumhuriyet Dergi, 11 Temmuz 2002
  • Asuman Kafaoğlu Büke, “Bitlenen Bonbonlar” Cumhuriyet Kitap, 5 Eylül 2002

Kaynakça

Dış bağlantılar